لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

ایالات متحده می گوید «بیتل‌های داعش» را از سوریه خارج کرده است


تصویری از الکساندر کوتی در چپ و الشفیع الشیخ که در گروه موسوم به «بیتل‌ها» در داعش بودند
تصویری از الکساندر کوتی در چپ و الشفیع الشیخ که در گروه موسوم به «بیتل‌ها» در داعش بودند

رئیس جمهور آمریکا در یک توئیت خبر انتقال دو شبه نظامی عضو داعش موسوم به «بیتل‌ها» به یک منطقه امن تحت کنترل ایالات متحده را تایید کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۱۸ مهرماه در صفحه توئیتر خود نوشت: «چون ممکن است کردها یا ترکیه کنترل را از دست بدهند، ایالات متحده پیشاپیش دو شبه‌نظامی عضو داعش موسوم به بیتل‌ها را که با بریدن سر در سوریه مرتبط بوده‌اند از آن کشور خارج و به یک محل امن تحت کنترل ایالات متحده انتقال داده است. این دو نفر بدترین بدها هستند!»

همچنین رویترز نیز گزارش داد که ارتش آمریكا دو شبه نظامی داعش كه قبلاً توسط گروههای دموکراتیک خلق در سوریه بازداشت شده بودند را به یك مکان امن منتقل كرده است.

یک مقام دیگر ایالات متحده نیز گفت که آن‌ها متعلق به «گروهی از مبارزان بریتانیایی» با نام مستعار «بیتل‌ها» هستند که اقدام به بریدن سر گروگان‌های غربی می کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس دو زندانی داعش به نام‌های« الکساندر کوتی» و «الشفیع الشیخ» در بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بیش از ۲۰ گروگان غربی در سوریه را زندانی و شکنجه کردند. همچنین سر هفت روزنامه نگار، امدادگر بریتانیایی، آمریکایی و ژاپنی همچنین چند سرباز سوری را بریدند و فیلم‌های آن را منتشر کردند.

تاکنون آنها تنها دو شبه نظامی داعش هستند که توسط ایالات متحده آمریکا به منطقه‌ای امن خارج شده‌اند. اما مقامات می گویند در صورت نیاز تعداد دیگری از این افراد هم می توانند به مناطقی دیگر منتقل شوند.

بنابر این گزارش یک مقام دیگر ایالات متحده با بیان این‌که این دو نفر به دلیل احتیاط فراوان به عراق منتقل شده اند، افزود: ایالات متحده هنوز هم کاملاً متعهد است که آن‌ها باید محاکمه شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG