لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۵

ایالات متحده می گوید اگر توافق با طالبان امضا شود ۵ پایگاه در افغانستان را ترک می‌‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ایالات متحده به یک پیش نویس چارچوب توافق با طالبان دست یافته است که مستلزم خروج نیروهای آمریکایی از پنج پایگاه نظامی در افغانستان طی مدت ۱۳۵ روز از تاریخ امضای آن سند است.

زلمی خلیلزاد، سرپرست هیات مذاکره کننده ایالات متحده، این موضوع را روز دوشنبه هنگام مصاحبه با «طلوع نیوز»، بزرگترین کانال تلویزیونی خصوصی افغانستان، عنوان کرد. خلیلزاد گفت ۵ هزار نیرو این پایگاه ها را ترک خواهند کرد. در حال حاضر، ۱۴ هزار نیرو در افغانستان مستقر هستند و به نظر می رسد هفت پایگاه در آن کشور به دست آمریکا اداره می شود.

زلمی خلیلزاد، ساعاتی پیش از این اظهارات، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، را در جریان «جزئیات کلیدی» این توافق گذاشته بود؛ اما نسخه ای از این سند را، که نقطه پایانی بر طولانی ترین مداخله خارجی آمریکا خواهد بود، به او نداد.

صدیق صدیقی، سخنگوی دولت افغانستان، گفت: «او [زلمی خلیلزاد] درباره جزئیات چارچوب آن توافق که در آینده نزدیک امضاء خواهد شد، حرف زد... ما به تمام آن جزئیات پرداختیم و رئیس جمهوری افغانستان جزئیات را مورد توجه قرار داد... احتمالا چند روزی طول خواهد کشید تا ما نظر خودمان را به ایشان ارائه دهیم.»

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرد که تلاش های صلح تحت رهبری ایالات متحده به توقف تخاصم طالبان و مذاکرات مستقیم صلح بین دولت افغانستان و آن گروه شورشی می‌‌انجامد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG