لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

اوباما در آخرین سخنرانی امنیت ملی از دستاوردهای ضدتروریستی دولت خود دفاع می کند


باراک اوباما چهل و چهارمين رئيس جمهوری آمريکا قرار است تا ساعاتی دیگر در یکی از مراکز عمده نظامی ایالات متحده در شهر تمپا در ایالت فلوریدای آمریکا درباره سیاست های ضدتروریستی کاخ سفید سخن بگوید.

این آخرین سخنرانی عمده اوباما درباره سياست های ضد تروريستی و دفاع از عملکرد خود در دفاع از مردم آمریکا در مقابل تهدیدهای جهانی طی هشت سال گذشته به شمار می رود.

کاخ سفيد می گويد، اوباما با قدرت می تواند ادعا کند که دولتش در تشکيل يک ائتلاف جهانی و همکاری با دولت های منطقه در مبارزه و خنثی کردن داعش و ساير تشکل های تروريستی بدون زياده روی در بکار گرفتن نيروهای نظامی آمريکا بسيار موفق بوده است.

باراک اوباما قرار است تا ساعاتی دیگر در روز سه شنبه در پايگاه هوايی مک ديل در ايالت فلوريدا در اين باره سخنرانی کند.

بن رودز، معاون مشاور امنيت ملی کاخ سفيد می گويد، اين رویکرد پایدارتری است، رویکردی است که طی آن توانسته این نیروهای آمریکایی زمینی را در نبردها کاهش دهیم.»

اما برخی از کارشناسان عمليات ضد تروريستی با وجود کشته شدن رهبران کليدی داعش، بر اين باورند که ظهور داعش در نفس خود نشاندهندۀ انفعال دولت اوباما است.

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری منتخب آمريکا در طول مبارزات انتخاباتی اش اوباما و هيلاری کلينتون، رقيب دموکرات خود را به باد انتقاد می گرفته که از همان ابتدا با جلوگيری نکردن از رشد داعش در واقع خود جزو بانيان آن هستند.

باراک اوباما در مقابل قصد دارد که با دفاع از کارنامۀ ضد تروريستی اش در دوران ناآرامی های خاورميانه و حفظ چهارچوب مواضع سياسی خود، در ماه ژانويه کاخ سفيد را ترک کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG