لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۷

نجات مردم سوریهتصویرهای جنگ در سوریه دهشتناک است: کودکان مرده، شهروندان ضعیف و رنجور، اسیرانی که شکنجه شده اند. آنها گواه بی رحمی لجام گسیخته ای هستند که تقریبا سه سال است از زمانی که نخستین اعتراضات صلحجویانه مخالفان رژیم بشار اسد با خشونت بی امان روبرو شد، ادامه دارد. سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اخیرا گفت « درسوریه ما وخیم ترین بحران انسانی را که در یک نسل دیده ایم شاهد هستیم.»
از مارس ۲۰۱۱، بیش از ۱۳۰ هزار تن کشته شده اند. میلیون ها نفر از کشور گریخته اند و میلیون ها نفر دیگر در داخل دربدر شده اند. اینک ۹میلیون و ۳۰۰ هزار سوری به کمک نیاز دارند.
در ژنو، نمایندگان رژیم سوریه و اوپوزیسیون اخیرا برای دومین دور مذاکرات ملاقات کردند، ظاهرا با این هدف که در باره اجرای اعلامیه ژوئن ۲۰۱۲ ژنو که می خواهد یک دولت انتقالی در سوریه با رضایت دو جانبه تشکیل شود، گفت و گو کنند. اما پس از آن که بنا به گزارش ها دولت سوریه حاضر نشد برنامه پیشنهادی اوپوزیسیون برای انتقال را بررسی کند، مذاکرات متوقف شد.
سامانتا پاور یادآور شد از زمان آغاز مذاکرات ژنو ۲در بیش از سه سال پیش، نزدیک ۵ هزار تن در سوریه کشته شده اند. او گفت با توجه به این تحولات، شورای امنیت سازمان ملل متحد باید راه های اضافی را برای بهبود وضعیت حقوق بشر بررسی کند.
پاور گفت ایالات متحده قویا از یک راه حل انسانی که تفاوتی واقعی در وضع مردم سوریه بوجود آورد پشتیبانی می کند. شورای امنیت باید با صدایی واحد سخن بگوید و بخواهد دسترسی فوری و کامل امدادگران به نیازمندان، بویژه در مناطق محاصره شده فراهم شود.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در سفر اخیر به چین به خبرنگاران گفت « ما به سازمان ملل متحد باز می گردیم، زیرا وضع ایجاب می کند جهان متمدن بایستد و بخاطر کسانی که قربانی روزانه خشونت، بمب های بشکه ای ، موشک های اسکاد ، مرگ از گرسنگی و محاصره هستند و نمی توانند غذا بدست آورند بجنگد، و پاسخی مناسب بدهد.»
XS
SM
MD
LG