لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۸

سفر وزیران دفاع و خارجه آمریکا به استرالیا برای شرکت در کمیته مشورتی مشترک


ئزیران دفاع و خارجه ایالات متحده آمریکا به منظور شرکت در کمیته مشورتی وزرای استرالیا و آمریکا یکشنبه شب ۱۴ خرداد به وقت محلی وارد کانبرا پایتخت استرالیا شد.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا پس از شرکت در کنفرانس امنیتی شانگری-لا در سنگاپور، به به استرالیا سفر کرده است.

قرار است رکس تیلرسون وزیر خارجه، به همراه جیم متیس وزیر دفاع آمریکا به طور مشترک در کمیته مشورتی وزرای استرالیا و آمریکا (موسوم به آسمین) شرکت کنند.

این کمیته که سه دهه پیش تاسیس شد، وظیفه بررسی مهمترین مسائل دفاعی و استراتژیک دو جانبه را بر عهده دارد. وزرای خارجه و دفاع طرفین در اجلاس روز دوشنبه ۱۵ خرداد در مورد اصلی ترین معضلات منطقه آسیائی اقیانوس آرام مذاکره و تبادل نظر خواهند کرد.

این مذاکرات به دنبال کنفرانس امنیتی شانگری-لا در سنگاپور انجام می‌شود، که روز شنبه و با شرکت وزرای دفاع بیست و شش کشور حوزه آسیایی اقیانوس آرام برگزار شده بود.

وزیر دفاع آمریکا در شانزدهمین گردهمایی سالانه شانگری-لا گفت که سیاست صبر راهبردی آمریکا در برابر تهدیدهای هسته ای و موشکی کره شمالی خاتمه یافته است.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا گفت: «پرزیدنت ترامپ به روشنی گفته که دوران صبر استراتژیک تمام شده است. واشنگتن تهدید کره شمالی را موضوعی کاملاّ جدی و تهدید مستقیمی به امنیت ملی آمریکا تلقی می‌کند. اقدامات پیونگ یانگ خلاف قوانین بین‌المللی است و این وضعیت نمی تواند ادامه یابد. جامعه بین الملل اجماع قابل ملاحظه ای در این خصوص دارد، و چین، ژاپن، کره جنوبی و آمریکا نیز بر ضرورت عاری کردن شبه جزیره کره از سلاح‌های اتمی تاکید کرده اند.»

کره شمالی از اواسط دی ماه سال پیش تا کنون، ۹ آزمایش موشکی انجام داده که تخطی آشکار از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

در پانزده سال اخیر، نشست امنیتی شانگری-لا که بزرگترین گردهمایی از این دست در شرق دور است، در هتلی به همین نام در سنگاپور برگزار شده است. در کنفرانس امسال از تحرکات اتمی کره شمالی، گسترش تروریسم و افراط گرایی اسلامی، و نظامی کردن جزایر دست ساز پکن در دریای جنوبی چین به عنوان سه تهدید و معضل بزرگ در منطقه نام برده شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG