لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

نیروی دریائی استرالیا هواپیمای سقوط کرده آمریکائی را پیدا کرد


هواپیمای آسپری موقع برخاستن و نشستن مانند هلیکوپتر است.
هواپیمای آسپری موقع برخاستن و نشستن مانند هلیکوپتر است.

«ماریز پین» وزیر دفاع استرالیا روز دوشنبه اعلام کرد نیروی دریائی این کشور که با ناو «ملویل» وارد آبهای خلیج «شول واتر» در شرق کشور شده بود، موفق شد مکان هواپیمای سانحه دیده آمریکایی را شناسائی کند. هواپیمای آمریکائی حامل ۲۶ تفنگدار دریائی روز شنبه در آبهای ساحلی شرق استرالیا سقوط کرد و ناپدید شده بود.

به گزارش روزنامه ساندی مورنینگ هرالد، غواصان نیروی دریائی استرالیا در همکاری با ناو ملویل، مکان سقوط را شناسائی کرده و به یاری دستگاه هائی که در زیر آب کار می کنند تلاش دارند به لاشه هواپیما برسند.

هواپیمای نظامی آمریکائی آسپری MV-22 Osprey روز شنبه از رزمناو «یو اس اس بونوم ریچارد» پرواز کرد تا عملیات روز مره را انجام دهد که دستخوش سانحه شد. ۲۳ تن از تفنگداران نجات یافتند اما از سه نفر باقی مانده خبری نیست. پیشتر آمریکا سعی داشت هواپیمای سانحه دیده را پیدا کند.

نیروی دریائی آمریکا همان زمان عملیات پیدا کردن سه تفنگدار دریائی را آغاز کرد اما بعد همراه با نیروی دریائی استرالیا به عملیات تجسس هواپیمای ناپدید شده روی آورد. همزمان به خانواده های ناپدید شدگان، جزئیات سانحه اطلاع داده شد.

هواپیمای آسپری از دو هفته پیش در آبهای خلیج شول واتر یک رزمایش مشترک را با نیروی دریائی استرالیا انجام می داد. در رزمایش، ۳۰ هزار نیرو و ۲۰۰ فروند هواپیما شرکت داشتند.

آسپری از نوع هواپیماهائی بود که برخاستن و نشستن آن مانند هلیکوپتر است اما می تواند ملخ خود را طوری تنظیم کند که مانند هواپیما پرواز کند.

پس از سال ۲۰۰۰ که ۲۳ تفنگدار نیروی دریائی در سانحه ای با این نوع هواپیما جان باختند، تولید آن متوقف شد و در ماه دسامبر سال پیش، پس از آن که یکی از آنها با پنج سرنشین به دریای ژاپن سقوط کرد و سرنشینانش زخمی شدند، پرواز آن در ژاپن را نیز متوقف ساخت.

آسپری با همکاری بوئینگ و بل هلیکوپتر ساخته می شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG