لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

وزیر دفاع آمریکا در بروکسل بر «اتحاد و همبستگی ناتو» تاکید می‌کند


ینس استولتنبرگ (راست) دبیرکل ناتو به همراه لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده، روز چهارشنبه در مقر ناتو در بروکسل
ینس استولتنبرگ (راست) دبیرکل ناتو به همراه لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده، روز چهارشنبه در مقر ناتو در بروکسل

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، در اولین مقصد سفر اروپایی خود در بروکسل به مقر سازمان آتلانتیک شمالی رفت. نشان دادن اتحاد و همبستگی میان اعضای ناتو و همچنین پیام به روسیه برای عقب بردن نیروهایش از مرز اوکراین، از محور‌های اصلی این سفر است.

کارلا بب، خبرنگار صدای آمریکا که همراه با وزیر دفاع آمریکا سفر می‌کند، روز چهارشنبه ۲۷ بهمن گفت: «موضوع اصلی این دیدار، نشان دادن اتحاد و همبستگی سازمان آتلانتیک شمالی و همچنین فرصتی است که ناتو از روسیه بخواهد نیروهایش را از مرزها و اطراف اوکراین بیرون ببرد.»

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، نیز در این مورد گفت هنوز چیزی درباره عقب رفتن نیروهای روسیه از مرزهای اوکراین مشاهده نکرده و فقط شاهد افزایش نیروهای نظامی در پیرامون اوکراین بوده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، یک روز پیشتر در اظهاراتی گفت روسیه حدود ۱۵۰ هزار نیروی نظامی در مرزهای بلاروس، مرزهای شرقی اوکراین، مرزهای دریایی و شبه‌جزیره کریمه مستقر کرده است.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، نگرانی ناتو در مورد فروکش نکردن بحران همچنان ادامه دارد و این سازمان از روسیه می‌خواهد حرف‌هایش در این مورد باید با عملش مطابقت داشته باشد.

روسیه یک روز پیشتر اعلام کرد که برخی از یگان‌های نظامی این کشور پس از انجام رزمایش در نزدیکی اوکراین به پایگاه‌های خود باز می‌گردند.

وزیر دفاع آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو قرار است روز پنجشنبه آخرین وضعیت در مرزهای اوکراین را مورد بررسی قرار دهند.

ایالات متحده و بریتانیا بارها با «قریب الوقوع خواندن» اقدام نظامی روسیه، هشدار داده‌اند که هرگونه تجاوز بیشتر آن کشور به اوکراین با واکنش شدید غرب و تحریم‌های بسیار سنگین اقتصادی رو‌به‌رو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG