لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۱

آمریکا دو میلیون دلار دیگر به بنیاد آشویتس- بیرکناو کمک مالی می‌کند


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، اعلام کرد آمریکا دو میلیون دلار دیگر به بنیاد آشویتس-بیرکناو کمک مالی‌ می‌کند. آمریکا پیش از این طی یک برنامه پنج ساله، ۱۵ میلیون دلار به این بنیاد کمک مالی کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه که روز دوشنبه هفتم بهمن ماه منتشر شده گفت که این کمک مالی، نشانه تعهد ما در آموزش درمورد سابقه هولوکاست، زنده نگه داشتن یاد قربانیان، گفت‌وگو، و تحقیق است.

مایک پمپئو در این بیانیه همچنین درخواست کرده است که دیگر کشورهای جهان هم به آمریکا پیوسته و از بنیاد آشویتس-بیرکناو حمایت کنند.

آشویتس-بیرکناو، نام کامل اردوگاه کار اجباری و مرگ نازی‌ها در کراکوف لهستان است که به طور مختصر از آن با نام آشویتس نام برده می‌شود.

مراسم هفتادوپنجمین سالگرد آزادسازی آشوتیس و یادبود قربانیان آن در شهر کراکوف در لهستان، جایی که اردوگاه مرگ آشوتیس در نزدیکی آن قرار دارد، با حضور رئیس‌جمهوری‌های اسرائیل و لهستان و گروهی از نجات‌یافتگان و بازماندگان قربانیان این اردوگاه، برگزار شد.

در این مراسم که روز دوشنبه هفتم بهمن ماه برگزار شد، روون ریولین رئیس جمهوری اسرائیل، و آندری دودا رئیس جمهوری لهستان، با اهدای تاج گل یاد قربانیان را گرامی داشتند.

آندری دودا در سخنانی گفت: «من می‌خواهم تاکید کنم که لهستانی‌ها برای آزادی جهان جنگیدند و بسیاری از شهروندان لهستان در نبرد با نازی‌ها در راه آزادی جان باختند.»

رئیس جمهوری اسرائیل هم در این مراسم از ارتباط قدرتمند اسرائیل با لهستان خبر داد و گفت لهستان به لحاظ تاریخی یکی از کشورهایی بود که قرن‌ها پذیرای یهودیان بوده است.

شماری از بازماندگان هولوکاست هم در این مراسم حضور یافتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG