لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

بسوی جهان بدون تسلیحات اتمی


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی در کنفرانس بازنگری پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی در نیویورک، پرسشی مطرح ساخت: «آیا ما براستی می توانیم آینده ای که در آن تسلیحات اتمی فقط در لابه لای صفحات تاریخ وجود داشته باشد، بسازیم؟»

او گفت پاسخ مثبت است، اما فقط در صورتی که جهان نظریه تغییر در شیوه اداره امور جهانی و حل مناقشه را بپذیرد. و یک گام مهم در این راه ۴۵ سال پیش، وقتی پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی، یا ان پی تی، به اجرا در آمد، برداشته شد.

هدف پیمان روشن است: کشورهای فاقد تسلیحات اتمی آنها را به دست نخواهند آورد، کشورهایی که دارند بسوی خلع سلاح حرکت خواهند کرد، و تمام کشورها به انرژی هسته ای صلحجویانه دسترسی خواهند داشت.

آقای کری گفت اما پیمان برای این که برجا بماند، کلماتش باید وزن و اعتبار داشته باشد. معنایش این است که جهان یاید در رد گسترش تسلیحات در هر کجا، متحد بماند.

او گفت امروز، قابلیت برای پیشرفت تاریخی بسوی آن هدف وجود دارد، و به مذاکرات جاری بین ایران و کشورهای پنچ بعلاوه یک اشاره کرد. هدف این است که تمام راه های ایران برای تهیه مواد مورد نیاز ساختن اسلحه اتمی بسته شود و به جامعه بین المللی اطمینان داده شود که برنامه اتمی کشور کاملا صلجحویانه است.

جان کری به کره شمالی بعنوان نمایان ترین نمونه کشوری که تعهدات جهانی خود را نادیده می گیرد و امنیت و صلح بین المللی را تهدید می کند، اشاره کرد و گفت پیونگ یانگ باید تسلیحات و برنامه های اتمی خود را رها کند و وظایفی را که وقتی بخشی از پیمان ان پی تی شد قبول کرد، انجام دهد.

جان کری گفت آمریکا متوجه است که در برابر تعهد به خودداری از دنبال کردن تسلیحات اتمی، قدرت های اتمی فعلی باید به خلع سلاح ادامه دهند و بخش مربوط به آنهادر معامله را عملی کنند. او تاکید کرد آمریکا چنین می کند و موجودی تسلیحات اتمی خود از زمان امضای ان پی تی را تقریبا ۸۵ درصد کاهش داده است؛ از سال ۱۹۹۴ بیش از ۱۰۰ هزار کلاهک هسته ای را از بین برده است.

افزون بر این، ایالات متحده متعهد است کار اصلی ان پی تی را انجام دهد و مسابقه برای تسلیجات اتمی را به مقوله ای مربوط به گذشته تبدیل کند.

XS
SM
MD
LG