لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۵

قاضی فدرال اجرای سیاست مجبور کردن پناهجویان به ماندن در مکزیک را متوقف می کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک قاضی فدرال اجرای سیاست دولت ترامپ که پناهجویان را ملزم می کند در دوره رسیدگی به تقاضای شان در مکزیک بمانند یا به آن جا بازگردانده شوند، متوقف می کند.

قاضی ریچارد سیبرگ در کالیفرنیا این حکم را یک روز پس از کناره گیری کریستن نیلسون از مقام وزیر امنیت داخلی آمریکا صادر کرد.

این حکم از روز جمعه قابل اجرا خواهد بود و در این فاصله دولت ترامپ می تواند تقاضای تجدیدنظر کند.

برنامه «پروتکل های حفاظت مهاجرت» که به طور غیررسمی به «ماندن در مکزیک» موسوم است، در ماه ژانویه در گذرگاه مرزی «سن یسیدرو» در کالیفرنیا و سپس در گذرگاه های «کالکسیکو و ال پاسو» به اجرا گذاشته شد. نیلسون اخیرا دستور داده بود که این برنامه در دیگر گذرگاه های مرزی هم اجرا شود.

در حکم دادگاه ذکر شده که سیاست دولت در این باره فاقد حفاظت های کافی است در حالی که لازم است اطمینان حاصل شود جان و آزادی مهاجران در مکزیک با خطری روبرو نیست.

پرزیدنت ترامپ در مخالفت با حکم دادگاه، در توییتر، این تصمیم را «برای ایالات متحده بسیار غیرمنصفانه» عنوان کرد.

گروه های حقوق بشری و فعالان امور مهاجرت در یک شکایت حقوقی به نیابت از ۱۱ پناهجو از آمریکای مرکزی می گویند قانونی که اجازه بازگرداندن بعضی مهاجران به مکزیک را می دهد، شامل حامل پناهجویانی نمی شود که به طور غیرقانونی از مرز عبور کرده یا بدون اسناد هویتی کافی به گذرگاه مرزی رسیده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG