لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۲

افزایش دستمزد کارگران در آسیا، احتمال بازگشت تولید به آمریکا


یک دوزنده آمریکایی در کارخانه تولید لباس «کارن کین» در کالیفرنیا
یک دوزنده آمریکایی در کارخانه تولید لباس «کارن کین» در کالیفرنیا
تغییر شرایط بازار جهانی کار، به ویژه در آسیا، شماری از مشاغلی را که طی سال های اخیر به جای آمریکا در آسیا خصوصاً چین انجام شده، به آمریکا باز می گرداند.

شماری از کارآفرینان و صاحبان مشاغل در آمریکا، در پی بازگرداندن مشاغل به داخل کشور و بهره برداری از نیروی کار داخلی هستند. کارشناسان و ناظران بازار کار اما، می گویند که شمار این مشاغل اندک است.

بر اساس آمار رسمی اداره ملی آمار دولت چین، دستمزد کارگران کارخانه در آن کشور، دو سال پیش ۱۸ و نه دهم درصد، و سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است. هند نیز امسال شاهد افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارگران خواهد بود، فیلیپین ۷ و ۳ دهم درصد به دستمزد کارگران کارخانه ها اضافه خواهد کرد، و انتظار می رود در مالزی نیز ۶ درصد به میزان درآمد کارگران اضافه شود.

تحلیلگران بازار کار معتقدند که مسائلی چون میزان عرضه و تقاضا، ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان، فضا و تجهیزات کارخانه ها، میزان پیچیدگی فرایند تولید محصولات گوناگون، و کمیاب بودن متخصصان کارآمد، عواملی هستند که بر تمرکز کارفرمایان و کارخانه داران بر افزایش تولید داخلی و به کارگرفتن نیروهای آمریکایی اثرگذارند.

اسکات پال، مدیر اتحادیه تولیدکنندگان آمریکایی، می گوید که تولیدکنندگان در ایالات متحده در شرایطی قرار گرفته اند که بیش از گذشته به تولید داخلی و به کارگرفتن نیروهای داخلی می اندیشند و قاعدتاً تمرکز آنها بر توسعه ابعاد استخدام نیرو در آمریکا از این پس، خصوصاً با شرایط جاری در بازار کار آسیا، احتمالاً بیشتر هم خواهد شد.
XS
SM
MD
LG