لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۱

دیدگاه: تهدیدهای کره شمالی، موجب تقویب رهبری آمریکا در شرق آسیا شده است


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در جمع وزرای خارجه آسه آن در شرق آسیا
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در جمع وزرای خارجه آسه آن در شرق آسیا

یادداشتی از تامس هنریکسن در نشریه هیل

خطر ناشی از آزمایش های هسته ای و موشکی اخیر کره شمالی باعث تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه آسیا اقیانوس آرام و معکوس شدن رویکرد شبه تعامل دولت اوباما با آسیا شده است.

کشورهای شرق آسیا با نزدیک تر شدن به آمریکا آمادگی های امنیتی و مواضع دفاعی شان را دوباره می سنجند. نمونه آشکار آن کره جنوبی است. دولت حاکم در سئول با شعار تعامل با همسایه شمالی در انتخابات پیروز شده و بر سر کار آمد و برنامه استقرار پنج سیستم دفاع موشکی تاد آمریکا در آن کشور را متوقف کرد اما حال فضا کاملا تغییر کرده است.

عبور موشک کره شمالی بر فراز ژاپن که برای سومین بار از سال ۱۹۹۸ اتفاق می افتد، انگیزه های توکیو را برای افزایش بودجه دفاعی و خرید سیستم های ضد موشکی ساحلی «اِیجیز» از آمریکا تقویت کرده است.

جنگ طلبی کره شمالی به جایگاه بین المللی چین هم لطمه زده است. امروز جهان می داند که هیچ کشوری بیش از چین راه دسترسی کره شمالی به سوی جنگ افزار هسته ای و موشکی را هموار نکرده است.

رژیم تمامیت‌خواه پیونگ یانگ بدون کمک بانک های چینی، فناوری چینی و صادرات زغال‌سنگ به چین در مسیرش متوقف شده بود. عناصر تندرو در دولت کمونیست چین تصور می کنند با کارت کره شمالی می توانند علیه ایالات متحده بازی کنند اما ادامه این بازی برای پکن پیروزی به همراه نخواهد داشت. ویتنام و تایوان هم در این باره در مقابل چین موضع گرفته اند.

این نوشتار بیانگر ارزیابی های نویسنده آن است و الزاما دیدگاه های صدای آمریکا را بازتاب نمی دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG