لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۰

مقامات ارتش آمریکا از افسری که تیرانداز را متوقف ساخت قدردانی می کنند


پرزیدنت اوباما تیراندازی را «انفجار دهشتناک خشونت» نامید و گفت «وحشتناک» است مردان و زنانی که به کشورشان خدمت می کنند در خاک آمریکا زیر آتش قرار بگیرند

مقامات پایگاه نظامی فورت هود در تگزاس، از یک پلیس غیر نظامی زن بخاطر متوقف ساختن تیراندازی روز پنجشنبه که ۱۳ کشته و ۳۱ مجروح برجا گذاشت، قدردانی کرده اند.

سخنگوی پایگاه بامداد جمعه به خبرنگاران گفت «کیمبرلی مونلی» با مظنون، سرگرد نذال مالک حسن، روبرو شد، و چهار گلوله به او شلیک گرد.

مونلی مجروح شد و با بقیه مجروحین، از جمله تیرانداز، در بیمارستان بستری است.
مقامات می گویند حسن، روانشناس ارتش، با دو تفنگ در داخل ساختمانی که در آن سربازان برای اعزام به خارج آماده می شوند، به تیراندازی پرداخت.

مسئول بیمارستان فورت هود می گوید او با حسن کار می کرد و مشکلی در او نمی دید.

پرسنل نظامی و غیر نظامی ارتش آمریکا امروز، جمعه، در پایگاهی درتگزاس مراسمی برای یادبود قربانیان یکی از وخیمترین تیراندازی های جمعی در یک پایگاه نظامی آمریکا برپا می کنند.


متهم به تیراندازی سرگرد «نذال مالک حسن»، متولد ایالت ویرجینیا در جنوب شرقی آمریکا معرفی شده است. گزارش های اولیه حاکی بود که او در تیراندازی متقابل با افسران و پلیس غیر نظامی کشته شد، اما ژنرال رابرت کُن، افسر فرمانده پایگاه فورت هود، چند ساعت بعد به خبرنگاران گفت حسن از تیراندازی جان بدر برد. او همچنین گزارش های قبلی را که یک پلیس غیر نظامی نیز در تیراندازی کشته شد اصلاح کرد.


ژنرال می گوید انگیزه تیراندازی هنوز معلوم نیست، اما یک همکار قبلی حسن گفت او بشدت با جنگ در عراق و افغانستان مخالف بود و امیدوار بود پرزیدنت باراک اوباما سربازان را از دو کشور خارج کند.


بگفته همکار سابق حسن، او قرار بود به افغانستان اعزام شود.
حسن در سال ۲۰۰۳ از یک دانشکده پزشکی نظامی فارغ التحصل شد، و پیش از آن که در ژوئیه سال جاری به فورت هود منتقل شود، شش سال در مرکز پزشکی والتر رید در واشنگتن کار می کرد.

<!--IMAGE -->


در واشنگتن، پرزیدنت اوباما تیراندازی را «انفجار دهشتناک خشونت» نامید و گفت «وحشتناک» است مردان و زنانی که به کشورشان خدمت می کنند در خاک آمریکا زیر آتش قرار بگیرند.


جو بایدن معاون ریاست جمهوری بیانیه ای صادر کرد و همدردی خود را با تمام جامعه فورت هود ابراز داشت.


فورت هود یکی از بزرگترین پست های ارتش آمریکا در جهان است و بعنوان یک مرکز عمده آموزشی برای سربازانی که جهت اعزام به عراق و افغانستان آماده می شوند کار می کند. این پایگاه با زنجیره ای از اعزام سربازان و ناراحتی ها و فشارهای پس از جنگ روبرو بوده است. در سال جاری ۱۰ سرباز در آنجا خود کشی کردند.


فورت هود در نزدیکی شهر کیلین قرار گرفته است که صحنه یکی از بدترین تیراندازی های جمعی در تاریخ آمریکا بود. در سال ۱۹۹۱، مردی پس از آن که وانت خود را بداخل یک کافه تریا راند، ۲۲ تن را به گلوله بست و کشت.

XS
SM
MD
LG