لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۰

٣٩ سرباز آمریکایی آسیب‌دیده از حمله موشکی ایران به عین‌الاسد نشان «قلب بنفش» دریافت کردند


تصویری از پایگاه هوایی عین‌الاسد در استان انبار عراق. ۲۶ دی ۱۳۹۸
تصویری از پایگاه هوایی عین‌الاسد در استان انبار عراق. ۲۶ دی ۱۳۹۸

یک سخنگوی ارتش ایالات متحده روز چهارشنبه ١٧ آذر به شبکه خبری سی‌بی‌اس‌نیوز گفت بخش منابع انسانی ارتش، اعطای نشان «قلب بنفش» را به ٣٩ سرباز آمریکایی آسیب‌دیده دیگر در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در ١٨ دی ١٣٩٨ تایید کرده است.

این اقدام ارتش به دنبال گزارش تحقیقی ماه قبل سی‌بی‌اس‌نیوز صورت می‌گیرد که در آن به موضوع ردکردن تقاضای این سربازان برای دریافت نشان «قلب بنفش» پرداخته شده است.

به گزارش سی‌بی‌اس‌نیوز، حمله موشکی جمهوری اسلامی در ١٨ دی ١٣٩٨، بزرگ‌ترین حمله با استفاده از موشک‌های بالستیک علیه نیروهای آمریکایی در تاریخ ایالات متحده است که به دنبال کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرد مسئول حملات مرگبار به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق، انجام گرفت.

در این حمله موشکی هیچ آمریکایی کشته نشد، اما در ابتدا گزارش شد ۵۹ سرباز آمریکایی دچار آسیب‌های مغزی شدند که از این تعداد تنها درخواست ٢٣ برای دریافت نشان «قلب بنفش» تایید شده بود.

یکی از دریافت‌کنندگان این نشان در روز چهارشنبه یک سرباز ٢٢ ساله به نام جیسون کیتوگوا است که ماه گذشته خودکشی کرد. وی نیز در جریان این حمله موشکی جمهوری اسلامی دچار آسیب مغزی شده بود.

به گزارش سی‌بی‌اس‌نیوز، تاکنون ۶۸ سرباز آسیب‌دیده در این حمله موشکی نشان «قلب بنفش» را دریافت کرده‌اند.

سخنگوی ارتش ایالات متحده گفته است منابع انسانی ارتش در حال بازبینی درخواست ١١ سرباز دیگر برای دریافت این نشان است. این ١١ سرباز نیز در زمان حمله موشکی به عین‌الاسد در این پایگاه حضور داشتند.

نشان «قلب بنفش» به نام رئیس جمهوری ایالات متحده به افراد آسیب‌دیده یا کشته‌شده در زمان خدمتشان در ارتش این کشور اعطا می‌شود. دارندگان این نشان از مزیت‌های مادام‌العمر همچون خدمات بهداشتی و درمانی در بیمارستان‌های کهنه‌سربازان، وام خرید خانه، اولویت در استخدام‌های دولتی، و تحصیل رایگان خود و همسر و فرزندانشان در مقاطع لیسانس و بالاتر (در برخی ایالات) برخوردار هستند.

XS
SM
MD
LG