لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۲

نیروی زمینی ایالات متحده نگرانی‌های امنیتی از بابت اپلیکشن «تیک تاک» را بررسی می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - نیروی زمینی ایالات متحده یک ارزیابی امنیتی درباره رسانه اجتماعی متعلق به چین موسوم به «تیک تاک» را آغاز کرده است. رایان مک کارتی، وزیر نیروی زمینی آمریکا، پنج شنبه گفت این ارزیابی پس از آن انجام می گیرد که یک قانونگذار دموکرات نسبت به مدیریت داده های کاربران توسط این اپلیکیشن ابراز نگرانی های امنیتی کرده بود.

مک کارتی در گفتگو با خبرنگاران در «انستیتو آمریکن انترپرایز» گفت او دستور این ارزیابی را در پی درخواست سناتور دموکرات چاک شومر برای تحقیق درباره خطرات احتمالی استفاده نظامی از این اپلیکیشن پرطرفدار برای جوانان آمریکایی صادر کرد.

سناتور شومر در نامه ای به مک کارتی در هفتم نوامبر نوشته بود: «کارشناسان امنیت ملی نسبت به نحوه گردآوری داده ها توسط تیک تاک و استفاده از داده های کاربران، شامل محتوای تولید شده توسط کاربران و ارتباطات شان، آدرس های اینترنتی، داده های مربوط به مکان ها، ابرداده ها و دیگر اطلاعات شخصی حساس ابراز نگرانی کرده اند.»

شومر گفت به طور مشخص نگران قوانین چین است که شرکت های آن کشور را وا می دارد «با امور اطلاعاتی تحت کنترل حزب کمونیست چین همکاری و از آن حمایت کنند.»

«کمیته سرمایه گذاری خارجی در ایالات متحده» تحقیق درباره تصمیم «شرکت بایت دنس تکنولوژی پکن» مالک «تیک تاک» در تصاحب اپلیکیشن رسانه اجتماعی ایالات متحده «موزیکال دات لی» را آغاز کرده است.

مدیرعامل «تیک تاک» می گوید مراکز داده های آن شرکت در خارج از چین قرار دارند و داده های کاربران در ایالات متحده در همان کشور ذخیره و نسخه پشتیبان داده ها در سنگاپور نگهداری می شود.

«بایت دنس» یکی از شرکت های نوپای به سرعت رو به رشد چین است. حدود ۶۰ درصد از ۲۶.۵ میلیون کاربر فعال «تیک تاک» در ایالات متحده بین ۱۶ تا ۲۴ سال سن دارند.

احتمال بالقوه به اشتراک گذاشتن اطلاعات نیروی زمینی ایالات متحده از طریق این اپلیکیشن زمانی در کانون توجه قرار گرفت که پژوهشگران در سال ۲۰۱۸ دریافتند که «استراوا»، اپلیکیشن بدنسازی و دو میدانی، ناخواسته مراکز نظامی و دیگر سامانه های حساس را فاش کرده بود.

«تیک تاک» یک اپلیکیشن رسانه های اجتماعی ساخت چین است که برای تهیه و به اشتراک گذاشتن ویدئوهای کوتاه لب خوانی، کمدی، و استعدادیابی استفاده می شود. این اپلیکیشن سال ۲۰۱۷ از سوی «بایت دنس» برای بازار خارج از چین راه اندازی شد. «تیک تاک» در لس آنجلس، نیویورک، لندن، پاریس، برلین، دوبی، بمبئی، سنگاپور، جاکارتا، سئول و توکیو دفتر نمایندگی دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG