لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۵

مقابله با تجارت غیر قانونی اسلحه


ایالات متحده آمریکا در جدیدترین نشانه پای بندی به متوقف ساختن بلای تروریسم، نسل کشی و جنایت علیه بشریت، پیمان جلوگیری از جریان بین المللی کنترل نشده تسلیحات متعارف را امضا کرده است. فقط ایران، کره شمالی و سوریه، زمانی که مجمع عمومی سازمان ملل متحد نخستین بار در ماه آوریل پیمان تجارت اسلحه را تصویب کرد، در برابر جهان ایستادند. از آن هنگام، تاکنون بیش از یکصد کشور در امضای این پیمان مهم جدید به آمریکا پیوسته اند.

مناقشات اندوهبار و حملات تروریستی که تقریبا روزانه سرفصل های خبرها در سراسر جهان را پر می کند، نیاز به چنین کنترل هایی را آشکار می سازد. موارد زیادی بوده است که یک معامله بین المللی تسلیحاتی غیرقانونی، که مسلسل، آرپی جی، خمپاره وحتی تانک را در دسترس هرکسی که بتواند پول بپردازد قرار می دهد، این لحظه های تاریک را دردناکتر کرده است.

بر اساس پیمان، دولت ها موافقت می کنند آن نوع کنترل های صادراتی دقیق بر تسلیحات متعارف را که آمریکا قبلا به اجرا گذاشته است، تدوین کنند و بکار بگیرند. در همین حال، اين پیمان برحق هر کشوری برای منظم ساختن نقل و انتقال اسلحه فقط در داخل مرزهایش بر اساس قوانین خود بار دیگر تاکید می گذارد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در مراسم امضا در نیویورک در ۲۵ سپتامبر، پیمان و کوشش های بین المللی پشت سر آنرا مورد تمجيد قرار داد. او گفت «مقصود این است که تسلیحات از دست تروریست ها و بازیگران یاغی دور نگاهداشته شود، و خطر انتقال بین المللی سلاح های متعارف که برای انجام بدترین جنایات درجهان بکارخواهد رفت کاهش پیدا کند.»

وزیر امور خارجه آمریکا افزود با این پیمان و اجرای معیارهای بین المللی آن، آمریکا و جامعه جهانی صلح آمیزتر و امن تر خواهند بود، و گفت «ما بر این عقیده ایم که این تحول ما را به امکانات صلح و نیز سطح بالاتر امنیت و پیشبرد حقوق بشر و حفاظت از آن نزدیکتر می کند.»

اینک ملت ها وظیفه دارند با تصویب جهانی و اجرای کامل پیمان، انجام وعده های آنرا مسلم سازند.
XS
SM
MD
LG