لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۱

مقامات ارشد آمریکا از سنا می خواهند پیمان جدید تسلیحات اتمی را تصویب کند


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه، رابرت گیتس وزیر دفاع و دیگر مقامات ارشد آمریکا روز پنجشنبه از مجلس سنا خواستند پیمان جدید تسلیحات اتمی با روسیه را تصویب کند، و به قانون گزاران جمهوری خواه مشکوک بار دیگر اطمینان دادند که این پیمان بر طرح های دفاع موشکی آمریکا تاثیری نخواهد داشت.

خانم کلینتون به کمتیه نیروهای مسلح سنا گفت گرچه روسیه گفته است اگر از ناحیه تقویت نیروهای دفاعی آمریکا احساس تهدید کند، حق خود را برای خروج از پیمان جدید محفوظ نگاه می دارد، اما به هیچ وجه دست و پای آمریکا را نمی بندد.

او در پاسخ به نگرانی هایی که اعضای جمهوری خواه کمیته، از جمله سناتور جان مک کین، مطرح کردند گفت ایالات متحده روشن ساخته است که «قصد دارد سیستم های دفاع موشکی خود را بهبود بخشد، و در حیقیت به این کار ادامه می دهد.»

به همین سان، رابرت گیتس وزیر دفاع، گفت در پیمان جدید ماده ای وجود ندارد که محدویت هایی بر برنامه های دفاع موشکی ایران وضع کند.

کلینتون می گوید پیمان جدید همچنین به کوشش های آمریکا برای کنترل گسترش غیر قانونی مواد اتمی کمک خواهد کرد.

مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، که او نیز در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا حضور داشت، گفت پیمان از حمایت کامل ارتش برخوردار است. او گفت پیمان جدید، کاهش عمده ای در تعداد تسلیحات اتمی به وجود می آورد، در حالی که با حفظ ثبات استراتژیک از امنیت ملی آمریکا حفاظت می کند.

این پیمان، که پرزیدنت باراک اوباما و دیمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه در ماه آوریل در پراگ آن را امضا کردند، تعداد کلاهک های موجود در زرادخانه های هر کشور را از ۲۲۰۰ فروند در سال ۲۰۰۲ به ۱۵۵۰ فروند محدود می کند.

XS
SM
MD
LG