لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

دادخواست شرکت مَسیمو؛ فروش برخی ساعت‌های اپل بار دیگر در آمریکا ممنوع شد


درخواست اپل برای تمدید لغو ممنوعیت فروش برخی مدل‌های اپل‌واچ ‌تولیدی این شرکت، روز چهارشنبه توسط دادگاه استیناف فدرال رد شد و این دادگاه حکم به ممنوعیت دوباره فروش این ساعت‌های هوشمند اپل در ایالات متحده داد.

به دنبال طرح ادعای حقوقی شرکت تجهیزات پزشکی «مَسیمو» بر سر ویژگی سنجش اکسیژن خون در اپل‌واچ سری ۹ و اپل‌واچ اولترا ۲، فروش این ساعت‌ها ماه گذشته در آمریکا ممنوع اعلام شد، اما یک هفته بعد، آن ممنوعیت لغو شد.

دادگاه استیناف در واشنگتن که سه هفته پیش به‌طور موقت این ممنوعیت را لغو کرده بود، اکنون در حال بررسی مجدد پرونده «حق ثبت اختراع یک حسگر اکسیژن خون» متعلق به مَسیمو است که مدیر آن یک ایرانی‌تبار است.

پیش‌تر جو کیانی، بنیانگذار ایرانی‌ آمریکایی شرکت مسیمو، به سی‌ان‌ان گفته بود که به نظر او تصمیم به توقف فروش دستگاه‌ها جدیدترین اقدام در «نبرد حق ثبت اختراع» است و اعلام کرد که شرکت او آماده گفت‌وگو و مذاکره با اپل است.

به نوشته آسوشیتدپرس، اپل می‌تواند با مَسیمو برای توافق مذاکره کند، در غیر این صورت ممنوعیت بازگردانده شده توسط دادگاه استیناف ممکن است این شرکت را به توقف فروش، حداقل تا سال ۲۰۲۴، یا طراحی مجدد اپل‌واچ وادار کند.

مسیمو ادعا می‌کند تخلف اپل آسیب قابل توجهی به این غول فناوری وارد نمی‌کند و فقط آن را به عنوان شرکتی درگیر در سرقت مالکیت معنوی نشان می‌دهد. اپل اما می‌گوید این ممنوعیت باعث آسیب غیر‌ضروری به محصول پیشگام یک شرکت آمریکایی می‌شود.

این دو شرکت‌ مدتی است درگیر اختلافات حقوقی هستند. در اکتبر ۲۰۲۲، اپل دو شکایت نقض حق ثبت اختراع علیه مَسیمو تنظیم کرد و ادعا کرد که این شرکت ویژگی‌های ثبت‌شده‌ اپل‌واچ را در ساعت هوشمند پزشکی ام ۱ خود، کپی کرده است.

XS
SM
MD
LG