لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۵

پنتاگون: کسی در اثر ارسال اشتباهی باکتری سیاه زخم مبتلا نشده است


یک پژوهشگر در آزمایشگاه علوم زیستی داگ وی در یوتا، آمریکا.
یک پژوهشگر در آزمایشگاه علوم زیستی داگ وی در یوتا، آمریکا.

بر پایه گزارشی از پنتاگون، ارتش آمریکا در بیش از یک دهه گذشته، به اشتباه، نمونه‌های زنده باکتری سیاه‌زخم را به ده ها آزمایشگاه در سراسر آمریکا و هفت کشور جهان ارسال کرده است. وزارت دفاع آمریکا می گوید ارسال این نمونه ها، عموم مردم را با خطر ابتلا به این میکرب کشنده روبرو نکرده است.

بر اساس این گزارش که روز پنجشنبه منتشر شد، باکتری زنده بیماری سیاه زخم به ۸۶ آزمایشگاه در ۲۰ ایالت و شهر واشنگتن دی سی درآمریکا، و به آزمایشگاه‌هایی در استرالیا، بریتانیا، کانادا، آلمان، ایتالیا، ژاپن، و کره جنوبی فرستاده شده‌است. که بنا براین گزارش می‌تواند از این بیشتر باشد.

رابرت وُرک معاون وزارت دفاع آمریکا، روز پنجشنبه این اشتباه را قصوری دانست که نمایانگر مشکل بزرگی در برنامه نگهداری آزمایشگاهی باکتری کشنده سیاه زخم است.

او گفت «با هر معیاری که بسنجیم، این قصوری عظیم و نهادین در زمینه نگه‌داری از یک میکرب کشنده بود. بنابراین اولین کاری که باید انجام شود، یافتن علل آن است.»

بر اساس این گزارش، هیچ فرد یا افرادی مسئول این اشتباه شناخته نشده و همه کارکنان مطابق روش‌کار تاسیسات آزمایشگاهی داگ وی در مورد کار با آنتراکس یا باکتری سیاه زخم عمل کرده اند.

اما بازرسان افزوده‌اند که روش‌های کار داگ وی دارای خطاست و شامل تشعشعات نامناسب، نمونه برداری بد برای آزمایش و مدت زمان بسیار کوتاه برای تشخیص غیرفعال شدن باکتری بوده که همه آن‌ها دست به دست هم داده و سبب شده که باکتری ها زنده بمانند.

رابرت ورک افزود هر یک از آزمایشگاه های نظامی روش کار خود را برای باکتری سیاه زخم تدوین کرده است. او گفت نبودن روش کار علمی استاندارد و یک دست برای غیرفعال کردن و آزمایش آنتراکس هنوز دلیلی عمده برای نگرانی است.

این گزارش همچنین می‌گوید، ارسال نمونه ها عموم مردم را با خطر ابتلا مواجه نکرده است. رابرت ورک در کنفرانس خبری خود گفت، شانس کسانی که نمونه‌های میکرب سیاه زخم را دریافت کرده اند، در این بوده که نمونه ها به شکل مایع و در اندازه های کوچک ارسال شده بودند .

«میکروب ها در محیط‌های آزمایشگاهی توسط متخصصان و کارکنانی آزمایش می شدند که تجربه کار با مواد کشنده داشتند و مقدار نمونه‌های زنده در بسته‌های ارسالی فوق‌العاده کم بود. برای همین است که در یک دوره ۱۲ ساله حتی یک مورد ابتلا به سیاه‌زخم در این آزمایشگاه‌ها دیده نشده . و با اطمینان می گوییم که به همین علت، عموم مردم با خطر ابتلا روبرو نبوده اند. یک فرد سالم تنها زمانی مبتلا می‌شود که عملاً نمونه را چند بار بنوشد و یا تزریق کند.»

پردازش باکتری آنتراکس در آزمایشگاه داگ وی، از زمان کشف این مسئله در ۲۲ ماه مه امسال به حال تعطیل درآمده است. این امر زمانی کشف شد که کارمند یک آزمایشگاه غیرنظامی توانست باکتری‌های زنده را از بسته ارسالی از داگ وی- که قرار بود حاوی قشرهای مرده باشد- پرورش دهد.

نگهداری و ارسال نمونه های زنده میکرب سیاه زخم در آزمایشگاه نظامی داگ وی در ایالت یوتا انجام شده است.

این آزمایشگاه یکی از چهار مؤسسه علمی ارتش آمریکاست که میکروب غیرفعال سیاه‌زخم را برای تحقیقات و آمادگی در برابر حملات بیولوژیکی به ارتش آمریکا، به آزمایشگاه‌های متعدد ارسال کرده است. روش کار این موسسه با آزمایشگاه های دیگر متفاوت است و به گفته رابرت ورک «درست نبوده است.»

XS
SM
MD
LG