لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

جان کری در مجمع عمومی سازمان کشورهای امریکایی


جان کری وزیر امور خارجه امریکا در اجلاس سازمان کشورهای امریکایی گفت آمریکا به پیشبرد توسعه با دوام در کشورهای امریکایی متعهد است. اما یاد آور شد این کار فقط زمانی ممکن خواهد شد که ستون های اساسی «حقوق بشر، اداره هنجار امور، توسعه، امنیت و دمکراسی» پابرجا بماند.

جامعه مدنی در سراسر کشورهای امریکایی برای تقویت صدای مردم و فراهم آوردن یک بافت اجتماعی فراگیر اساسی است.

آقای کری گفت به این دلیل است که تصمیم جدا کردن جامعه مدنی از روندهای سازمان کشورهای امریکایی بسیار مایوس کننده است، و افزود «شفافیت و مشارکت شهروندی ، در داخل دمکراسی ها گزینه ای نیست ، و فقط به دولت میزبان محدود نمی شود.»

آمریکا از ایجاد یک نقش دائمی، عمومی و مشورتی برای جامعه مدنی در نشست های آینده رهبران کشورهای امریکایی حمایت می کند.

آمریکا همچنین از حفظ و پیشبرد حقوق بشر در کشورهای امریکایی پشتیبانی می کند و بر تعهد خود به کمیسیون داخلی این کشورها در مقوله حقوق بشر می افزاید.

گرایش های دلگرم کننده ای به شفافیت و پاسخگوئی در نیمکره دیده می شود. روز به روز شهروندان بیشتری صدای خود را علیه فساد در داخل دولت هایشان بلند می کنند، و بر باز تر شدن فضای جامعه، فاش شدن بدرفتاری ها، و مسئولیت رهبران در معیارهای بالاتر تاکید می گذارند.

برای حمایت از اقدامات ضد فساد، آمریکا بیش از ۵ میلیون دلار به برنامه سازمان کشورهای امریکایی علیه فساد و مصونیت بزهکاران در هوندوراس کمک خواهد کرد.

مانند مردم تمام کشورهای امریکایی، مردم ونزوئلا حق دارند خواست و اراده خود را در شیوه ای صلحجویانه و دمکراتیک بیان کنند.

آمریکا همصدا با لوئیس آلماگرو دبیرکل سازمان و دیگران در جامعه بین المللی، از دولت ونزوئلا می خواهد زندانیان سیاسی را آزاد کند، به آزادی بیان و تجمع احترام بگذارد، کمبودهای عذا و دارو را کاهش دهد، و به خواست مردم برای برگزاری همه پرسی عادلانه و به موقع جهت کنار رفتن رئیس جمهوری فعلی توجه کند.

و در هائیتی ، مردم حق دارند از فرصتی برای بیان خواسته هایشان و انتخاب رئیس جمهوری بدون تاخیر بیشتر برخوردار شوند.

ایالات متحده امریکا به حمایت از یک سازمان متحد کشورهای امریکایی بعنوان وسیله ای برای پیشبرد یک نیمکره آرام، کامیاب و فراگیر ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG