لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

ادامه تحقیقات استیضاح؛ سفیر آمریکا در اوکراین گروکشی دولت ترامپ را تائید می‌کند


ویلیام تیلور، سفیر موقت آمریکا در اوکراین در کنگره شهادت داد.
ویلیام تیلور، سفیر موقت آمریکا در اوکراین در کنگره شهادت داد.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دیپلمات ارشد ایالات متحده در اوکراین به مقام ها در مجلس نمایندگان آمریکا می گوید به او گفته شده بود که کاخ سفید تنها زمانی کمک های نظامی به اوکراین را آزاد خواهد کرد که کی‏‌یف آشکارا قول دهد درباره دموکرات ها و جو و هانتر بایدن تحقیق می کند.

اظهارات ویلیام تیلور، سفیر موقت آمریکا در اوکراین، زیر سوگند، در جلسه ای پشت درهای بسته در تحقیقات برای استیضاح پرزیدنت ترامپ، با گفته های رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر عدم گروکشی در ارتباط با اوکراین در تضاد است.

تیلور این باور را تکرار کرد که منوط کردن کمک های نظامی بسیار لازم برای اوکراین به تعهد کی‏‌یف به انجام تحقیقات درباره فساد ادعایی جو بایدن و حزب دموکرات «دیوانگی» بود.

تیلور در سخنرانی از پیش آماده شده، به قانونگذاران گفت که مکالمه ای تلفنی با گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا و از کمک کنندگان به کارزار انتخاباتی ترامپ، در این باره داشت: «طی آن مکالمه تلفنی، سفیر ساندلند به من گفت پرزیدنت ترامپ به او گفته است که می خواهد پرزیدنت ولودمیر زلسنکی به طور علنی عنوان کند اوکراین درباره شرکت بوریسما و مداخله ادعایی اوکراینی ها در انتخابات ۲۰۱۶ تحقیق خواهد کرد.»

هانتر بایدن عضو هیات مدیره شرکت گاز اوکراین، بوریسما، بود. ترامپ ادعا می کند که جو بایدن در دوره معاونت ریاست جمهوری اش تهدید کرده بود که اگر اوکراین به تحقیقات فساد درباره بوریسما پایان ندهد، پرداخت وام های تضمینی را متوقف خواهد کرد.

تا کنون شواهدی در باره فساد جو و هانتر بایدن دیده نشده است. ادعای مداخله اوکراین در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ به سود دموکرات ها نیز رد شده است.

به گفته تیلور، ساندلند اذعان کرده که اشتباه بود به مقام های اوکراینی بگوید ملاقات زلنسکی در کاخ سفید در گرو وعده علنی انجام تحقیقات است.

ویلیام تیلور افزود ساندلند گفته بود همه چیز از جمله کمک های امنیتی به یک بیانیه بستگی داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG