لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۰۰:۰۹

محاکمه دانشمند پاکستاتی در آمریکا آغاز شد


محاکمه یک متخصص اعصاب پاکستانی که به کوشش برای کشتن پرسنل آمریکایی در افغانستان متهم است، در نیویورک آغاز شده است.

عفیه صدیقی با اتهام قصد قتل روبرو است . این اتهام از آنجا ناشی می شود که او در سال ۲۰۰۸ زمانی که برای بازجوئی در افغانستان بازداشت بود، تفنگ یک سرباز آمریکایی را ربود و به طرف ماموران اف بی آی تیر اندازی کرد.

صدیقی، که حاضر نشده است همکاری کند، روز سه شنبه پس از آن که فریاد کشید شاهد دادستان دروغ می گوید از دادگاه بیرون برده شد. این نخستین بار نیست که صدیقی چنین رفتاری نشان می دهد. او هفته پیش نیز از دادگاه به دلیل برهم زدن جریان دادرسی بیرون برده شد.

دادستان ها می گویند صدیقی در شهر غزنی در افغانستان همراه با جزوه هایی برای ساختن مواد منفجره و استفاده از سلاح های شیمیایی بازداشت شد.

یک افسر ارتش آمریکا روز سه شنبه شهادت داد اوراقی که در کیف صدیقی پیدا شد شامل توضیحاتی درباره مراکز مهم نیویورک، از جمله ساختمان امپایر استیت، مجمسه آزادی، وال استریت، و پل بروکلین بود.

وکیل صدیقی می گوید او اختلال روانی دارد، اما قاضی رای داد که صدیقی از نظر روانی برای محاکمه مناسب است. مقامات آمریکایی صدیقی را به کمک به عوامل القاعده متهم کرده اند که به دستور خالد شیخ محمد، طراح حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، به آمریکا فرستاده شده بودند.

صدیقی با اتهامات تروریستی روبرو نیست.

XS
SM
MD
LG