لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

پنتاگون نخستین تصاویر از حمله نیروهای آمریکا به مخفیگاه ابوبکر البغدادی را منتشر کرد


یکی از تصاویری که از عملیات حمله آمریکا به مخفیگاه ابوبکر البغدادی رهبر داعش منتشر شده است.
یکی از تصاویری که از عملیات حمله آمریکا به مخفیگاه ابوبکر البغدادی رهبر داعش منتشر شده است.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، نخستین تصاویر ویدئویی از حمله به مخفیگاه ابوبکر البغدادی، رهبر گروه حکومت اسلامی موسوم به «داعش»، را منتشر کرد.

پنتاگون نخستین عکس ها و ویدیوئی‌هایی از عملیات حمله برای کشتن ابوبکر البغدادی رهبر داعش را روز چهارشنبه ۸ آبان ماه منتشر کرده است. در این ویدئوها نشان داده می شود که نیروهای آمریکا درحال نزدیک شدن به دیوارهای مجتمعی هستند که ابوبکر البغدادی در آن مخفی شده بود.

همچنین در یکی از تصاویر منتشر شده نیز محوطه ای که بغدادی در آن مخفی شده بود را نشان می دهد. جایی که اعلام شده یک محوطه دور افتاده در استان ادلب در شمال غربی سوریه است.

ژنرال فرانک مکنزی فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده روز چهارشنبه ۸ آبان ماه جزئیات جدیدی از علمیات حمله آمریکا به ابوبکر البغدادی ارائه داد و گفت که ایالات‌متحده برای مقابله با «حملات انتقام جویانه» احتمالی افراط گرایان آماده است.

ژنرال مکنزی افزود که «می‌خواهم این موضوع را روشن کنم که با وجود فشار و اهمیت بالای این حمله، تمام تلاش ها را برا ی جلوگیری از تلفات غیرنظامیان و محافظت از کودکانی که به گمان ما در محوطه بودند، بکار گرفته شد.»

فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده گفت که پس از این درگیری‌های اولیه، در حالیکه نیروی عملیاتی ما این محوطه را محاصره کرده بودند، یک فراخوان به زبان عربی از کسانی داخل بودند، خواسته شد تا بطور مسالمت آمیز بیرون بیایند.

به گفته ژنرال مکنزی ۱۱ کودک دیگر بدون آسیب از محل خارج شدند. همچنین چهار زن و دو مرد که جلیقه های خودکشی داشتند و از تسلیم شدن در داخل مجتمع خودداری کردنده بودند نیز کشته شدند.

او افزود: زمانی که دستگیری البغدادی توسط نیروهای آمریكایی حتمی و نزدیک شد، بغدادی یک بمب منفجر كرد كه باعث «کشته شدن خود و دو كودك شد.»

این مقام نظامی آمریکا همچنین گفت که پس از مرگ بغدادی دی‌ای‌‌ان او با نمونه ای که در سال ۲۰۰۴ توسط نیروهای آمریکایی در عراق جمع آوری شده بود، مقایسه شد.

فرمانده ستاد مرکزی، سنتکام افزود که «به شما اطمینان می دهم که برنامه این عملیات بسیار پیچیده تر از این حرف ها بود تا از اطلاع یافتن داعش و دیگران قبل و در حین عملیات جلوگیری شود.»

ژنرال مکنزی افزود: «پس از آشکار شدن مخفیگاه وی که از طریق اطلاعات تعقیب و گریزی بدست آرودیم، یک برنامه عملیاتی جهت دستگیری و یا قتل وی طرح و یک تیم عملیاتی ویژه را برای این ماموریت آماده کردیم.»
فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده گفت که طرح کلی این حمله توسط هلیکوپتر‌هایی بود که از قبل در سوریه مستقر شده بودند.

ژنرال مکنزی همچنین اعلام کرد كه بقایای البغدادی در ۲۴ ساعت پس از مرگ او در داخل تونل زیرزمینی در دریا دفن شد.

یک منبع آگاه در پنتاگون به خبرنگار صدای آمریکا گفت بقایای جسد ابوبکر البغدادی به دریا انداخته شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر، اعلام کرده بود که احتمال دارد بخش‌هایی از ویدیو‌ی عملیات حمله برای کشتن ابوبکر البغدادی منتشر شود.

پرزیدنت ترامپ صبح یکشنبه ۵ آبان، کشته شدن رهبر گروه تروریستی موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش توسط نظامیان آمریکایی را تایید کرد.

ابراهیم البدری القرشی السامرائی، که بعدها در سمت رهبر داعش به «ابوبکر البغدادی» شهرت پیدا کرد، چندین بار موضوع گزارش هایی بوده که ادعای مجروح یا کشته شدنش را مطرح کرده‌اند.

البغدادی از سال ۲۰۱۴ پس از تصرف بخش هایی از عراق و سوریه، تشکیل خلافت اسلامی داعش و شام موسوم به داعش را اعلام کرد اما هیچ کشوری او را به رسمیت نشناخت.

بعد از جنایت های داعش، ائتلافی به رهبری ایالات متحده برای شکست این گروه تشکیل شد. پرزیدنت ترامپ در زمان خروج آمریکا از سوریه اعلام کرد گروه داعش به طور صد درصد نابود شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG