لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۶

گشایش موزه هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا


نمایش نسخه شبیه سازی شده ای از هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا یا «ایرفورس وان» در ایالت «رود ایلند» در شرق آمریکا بازتاب گسترده ای در رسانه های محلی و شبکه های اجتماعی داشته است.

این هواپیما توسط «آری شرف» بنیانگذار سازمان غیرانتفاعی« دموکراسی برای کودکان» طراحی شده، او قصد دارد از طریق این موزه نامتعارف کودکان آمریکایی را با گوشه هایی از زندگی روسای جمهوری ایالات متحده آشنا کند.

آری شرف در ساخت این نمایشگاه از یک بوئینگ ۷۴۷ واقعی استفاده کرده و تمامی بخشهای هواپیما را دقیقأ از روی هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا طراحی کرده، قسمتهای چون اتاق کار، کنفرانس، پذیرایی و استراحتگاه که از بخشهای دیدنی این موزه است.

او برای تکمیل این پروژه با تعدادی از خلبانها، خدمه و نیروهای امنیتی پیشین ریاست جمهوری مشورت کرد تا درک بهتری از حال و هوای هواپیما و شرایط پروازی داشته باشد.

در بخشهای مختلف موزه از اشیأ، وسایل و لوازم واقعی استفاده شده، اقلامی که به ریچارد نیکسون، جرالد فورد، رونالد ریگان، جورج بوش پدر، بیل کلینتون و جورج بوش پسر تعلق دارد.

به گفته کارشناسان این موزه که دو سال وقت صرف ساختش شده، کاملترین نمونه ای است که از روی هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا طراحی شده و از نظر تاریخی ارزش و اهمیت زیادی دارد.

آری شرف مهمترین هدفش از برگزاری این پروژه تاریخی را آموزش دموکراسی، تأکید بر اهمیت آزادی بیان و ضرورت احترام به حقوق شهروندی عنوان کرد، اصولی که بخش مهمی از اصول و ارزش های آمریکایی است.

هرچند که این موزه برای کودکان طراحی شده ولی در روزهای اخیر بسیاری از بزرگسالان نیز از هواپیما بازدید کرده اند و یکی از رویدادهای هیجان انگیز فرهنگی شهر محسوب می شود.

این هواپیما پس از ایالت رود آیلند، به نیویورک و پایتخت آمریکا واشنگتن می رود تا پذیرای کودکان مشتاقی باشد که در انتظار دیدن «ایرفورس وان» هستند.

در حال حاضر موزه روی باند فرودگاه ثابت است ولی آری شرف احتمال پروازش در آینده را منتفی نمی داند.

به کفته او در صورت افزایش تقاضا و در شرایطی که از نظر مالی مقرون به صرفه باشد، علاقمندان می توانند پرواز با هواپیمای ریاست جمهوری را در آسمان تجربه کنند.

XS
SM
MD
LG