لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

بمب‌افکن بی-٢١ رایدر آمریکا با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای‌ اولین پرواز خود را انجام داد


اولین پرواز بمب‌افکن بی-٢١ «رایدر» نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا
اولین پرواز بمب‌افکن بی-٢١ «رایدر» نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا

خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان خود گزارش داد بمب‌افکن بی-٢١ «رایدر» که به شکل بال پرنده در حال پرواز است، روز جمعه نوزدهم آبان اولین پرواز خود را انجام داد.

این تازه‌ترین بمب‌افکن ناوگان جدید بمب‌افکن‌های رادارگریز دوربرد با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای ساخته‌شده توسط شرکت «نورتروپ گرومان ان‌او‌سی.ان» است.

بمب‌افکن بی-٢١ تاسیسات نورتروپ در کارخانه ۴۲ نیروی هوایی در پامدیل کالیفرنیا را ساعت ۶ و ۵۱ دقیقه صبح جمعه ترک کرد.

بمب‌افکن بی-٢١ همانند سلف خود بمب‌افکن بی-٢ به شکل «بال پرنده در حال پرواز» است و توانایی شلیک سلاح‌های متعارف و هسته‌ای به نقاط دوردست و همچنین سوختگیری در حال پرواز را دارد.

هزینه ساخت بمب‌افکن بی-٢١ حدود ۷۵۰ میلیون دلار است. نیروی هوایی ایالات متحده قصد دارد دست‌کم ۱۰۰ فروند از این بمب‌افکن‌ها را بخرد و آنها را جایگزین بمب‌افکن‌های بی-١ و بی-٢ کند.

طبق داده‌های پنتاگون، هزینه کارکرد بی-١ در ساعت حدود ۶۰ هزار دلار و هزینه بی-٢ حدود ۶۵ هزار دلار در ساعت است.

آن استفانک، سخنگوی نیروی هوایی، گفت بمب‌افکن بی-٢١ رایدر در حال آزمایش پرواز است. آزمایش پرواز گام مهمی در کمپین آزمایش تحت مدیریت مرکز آزمایش نیروی هوایی ایالات متحده است.

یک ژنرال ارشد نیروی هوایی ایالات متحده در سال ١٣٩٨ گفته بود این بمب‌افکن می‌تواند در اواخر پاییز ۱۴۰۰ به پرواز درآید اما نهایتا این پرواز آزمایشی تا پاییز سال جاری به تعویق افتاد.

XS
SM
MD
LG