لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

پنج نکته قابل توجه در اجلاس ایپک


اجلاس ایپک ۲۰۱۸ در واشنگتن دی سی
اجلاس ایپک ۲۰۱۸ در واشنگتن دی سی

گزارشی از مکس گرینوود در وبسایت نشریه هیل

همزمان با طرح پرسش های تازه ای درباره فشار آمریکا برای صلح خاورمیانه، رهبران سیاسی از یکشنبه در اجلاس سالانه «کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل» گرد هم آمده اند.

انتظار می رود در اجلاس امسال «ایپک» از مقام های دولت دونالد ترامپ از جمله نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، به خاطر به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و تصمیم به انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم مانند قهرمان استقبال شود.

در عین حال نقش محوری جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد پرزیدنت ترامپ، در مذاکرات صلح اسرائیلی فلسطینی زیر سایه گزارش هایی قرار گرفته است که از تلاش دست کم چهار کشور از جمله اسرائیل برای سوء استفاده از بی تجربگی او و عقد قراردادهای تجاری حکایت دارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با حضور در واشنگتن می کوشد اتهامات فساد علیه خود و خانواده اش و تحقیقات پلیس اسراییل در این باره را به حاشیه براند.

به احتمال زیاد مسولان آمریکایی و اسرائیلی خواهان اقدام سریع بر سر ایران خواهند شد.

مقام های آمریکا خصوصا نیکی هیلی و مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، از حضورشان در «ایپک» برای تاکید بر تعهد دولت ترامپ به دفاع از اسراییل در برابر نفوذ رو به گسترش ایران در خاورمیانه و فشار برای یک توافق هسته ای جدید استفاده خواهند کرد.

قانون اخیرا تصویب شده در کشور لهستان که متهم کردن آن کشور به جنایات دوره آلمان نازی را جرم تلقی می کند از دیگر موضوع های مورد بحث در «ایپک» خواهد بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG