لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۲

آمریکا در ارسال کمکهای خود به مصر تجدید نظر می کند


دولت اوباما با پرسشهایی در مورد اینکه آیا آمریکا میتواند ارتش مصر را وادار به پایان دادن به سرکوبهای خونین نیروهای مخالف کند روبرو شده است. مقامها میگویند مباحثات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

مقامهای دولتی نیز میگویند واشنگتن سرگرم تجدید نظر سیاست خود در مورد ارسال کمکهای سالانه یک میلیارد و پانصد میلیون دلاری به مصر است.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه اذعان کرد که نفوذ واشنگتن در چنین شرایطی خالی از محدودیتها نیست.

آقای هیگل گفت توانایی ما در تاثیر گذاری در اوضاع مصر محدود است و این بستگی به شهروندان مصر دارد و آنهاییکه در صحنه سیاسی و یا حاکمیت ملی این کشور حضور دارند.

وزیر دفاع آمریکا ضمن اشاره به شهروندان مصر خاطر نشان کرد این مسئولیت آنهاست که در این مورد تصمیم گیری کنند.

چاک هیگل در بخش دیگری افزود گرچه ما بدون امکان تاثیر گذاری بر اوضاع مصر نیستیم اما همه کشورها در تاثیر گذاری خود در امور داخلی کشوری دیگر محدودیتهایی دارند.

یک گزارش اخیر که توسط نیویورک تایمز منتشر شده میگوید ارتش مصر برغم هفده مکالمه تلفنی با شخص آقای هیگل و دیدار با دو سناتور آمریکایی، نهایتا تصمیم به سرکوب گروههای مخالف گرفت.

در همین حال جنیفر ساکی سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز دوشنبه این خبر را که گویا ایالات متحده تصمیم به قطع کمکهای خود به مصر گرفته را تکذیب کرد.

خانم ساکی افزود تجدید نظر همچنان ادامه دارد، تجدید نظری که شامل کمکهای نظامی، امنیتی و کمکهای اقتصادی خواهد بود.

جان ارنست سخنگوی کاخ سفید نیز در پاسخ به این پرسش که آیا امریکا توانایی تاثیرگذاری خود را بر مصر از دست داده است گفت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در رابطه با اوضاع مصر دو تصمیم مشخص گرفته است که یکی تاخیر در تحویل جنگنده های اف-۱۶ و دیگری لغو رزمایش مشترک آمریکا- مصر بوده است.
XS
SM
MD
LG