لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۷

مقام های آمريکايی در اعتراض به سخنان احمدی نژاد محل نشست کمک به افغانستان را ترک کردند


مقام های آمريکايی در اعتراض به سخنان احمدی نژاد محل نشست کمک به افغانستان را ترک کردند
مقام های آمريکايی در اعتراض به سخنان احمدی نژاد محل نشست کمک به افغانستان را ترک کردند

محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران، می گويد نيروهای ناتو به جای حضور در افغانستان بايد به اين کشور کمک مالی کنند. روز دوشنبه در تاجيکستان، محمود احمدی نژاد در اجلاس کمک به اقتصاد افغانستان گفت نيروهای ناتو بايد هرچه سريعتر افغانستان را ترک کنند. در واکنش به سخنان احمدی نژاد، مقام های آمريکايی محل نشست را ترک کردند.

محمود احمدی نژاد می گويد نيروهای افغان قادرند امنيت کشورشان را تامين کنند و به حضور نيروهای خارجی نيازی ندارند. رييس جمهوری اسلامی ايران که در نشست کمک به اقتصاد افغانستان سخن می گفت تاکيد کرد نيروهای آمريکايی و ناتو بايد به سرعت خاک افغانستان را ترک کنند.

رييس جمهوری آمريکا تاکيد کرده زمانی که نيروهای افغان توان کنترل امنيت کشور و مبارزه با تروريسم را داشته باشند دليلی برای حضور نيروهای خارجی نخواهد بود. مقام های واشنگتن می گويند اقدامات مداخله جويانه ايران و پاکستان در امور افغانستان از جمله عوامل بی ثباتی در آن کشور بوده است. محمود احمدی نژاد اما می گويد آمريکا مبارزه با تروريسم را تنها به عنوان بهانه ای برای افزايش نفوذش بر شرق به کار گرفته است.

سازمان پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، پايان سال ٢۰۱۴ را زمان خروج نيروهای ائتلافی از افغانستان تعيين کرده است. هم اکنون نيروهای آمريکايی و ناتو به تدريج کنترل امنيت افغانستان را به نيروهای محلی واگذار می کنند. اما ناتو تاکيد کرده پس از خروج نيروهای ائتلافی از افغانستان، همکاری های امنيتی با آن کشور ادامه خواهد يافت.

روز دوشنبه در اعتراض به سخنان محمود احمدی نژاد، نمايندگان آمريکا در اجلاس حمايت از اقتصاد افغانستان، محل نشست را ترک کردند. به رغم مخالفت ايران با حضور نيروهای آمريکايی در افغانستان، محمود احمدی نژاد از کمک مالی ناتو به افغانستان سخن گفت. رييس جمهوری اسلامی ايران پيشنهاد کرد ناتو پنج درصد از کل بودجه نظامی خود را به آبادسازی افغانستان اختصاص دهد.

XS
SM
MD
LG