لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۷

آمریکاییان از افزایش هزینه های جنگ ابراز نگرانی می کنند


جو منچین، سناتور دمکرات ایالت ویرجینیای غربی
جو منچین، سناتور دمکرات ایالت ویرجینیای غربی

برخی از مقام های آمریکایی از هزینه های فزاینده درگیری نظامی آمریکا در جنگ های همزمان در عراق، افغانستان و لیبی ابراز نگرانی می کنند.

بر اساس تخمین های گوناگون دولتی و خصوصی، آمریکا در دهه گذشته بیش از یک تریلیون دلار در جنگ ها در عراق و افغانستان خرج کرده و هزینه شرکت در جنگ هوایی سه ماهه ناتو در لیبی هم اینک از ۷۰۰ میلیون دلار فراتر رفته است.

پرزیدنت اوباما برای اعلام خروج سربازان از جبهه جنگ در افغانستان و پایان درگیری آمریکا در عراق در سال جاری آماده می شود. اما برخی از آمریکاییان، که از ده سال جنگ خسته شده اند، می گویند با وضع نابسامان اقتصاد کشور، پول هایی که صرف جنگ می شود باید برای تامین نیازهای داخلی به مصرف رسد.

کنفرانس شهرداران آمریکا در این هفته قطعنامه ای تصویب کرد که می خواهد هرچه زودتر درگیری آمریکا در عراق و افغانستان پایان گیرد و صرفه جویی ها در داخل کشور مصرف شود. در افغانستان، که ۱۰۰ هزار سرباز آمریکایی مستقر هستند، انتظار می رود هزینه های جنگ در سال جاری به ۱۲۰ میلیارد دلار نزدیک شود.

جو منچین، سناتور دمکرات ایالت ویرجینیای غربی، روز سه شنبه خواهان خروج سربازان از افغانستان شد. تعدادی که وی برای خروج پیشنهاد کرده بیشتر از آنچه بنظر می رسد رییس جمهوری تایید خواهد کرد و گفت زمان آن است که «آمریکا بازسازی شود، نه افغانستان.» در یک به هم پیوستگی غیر عادی تفکر سیاسی در آمریکا، برخی از محافظه کارترین قانون گذاران جمهوریخواه و شماری از لیبرال ترین دمکرات ها خواهان کاهش نیروی نظامی آمریکا در کشورهای دیگر شدند.

با این حال، جان مک کین سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا از پیشنهاد جان منچین برای کاهش سریع سربازان آمریکا در افغانستان انتقاد کرد و گفت اظهارات وی یک نگرش انزوا گرایانه و نبود آگاهی های تاریخی را که به نظر می رسد در آمریکا رو به افزایش است نشان می دهد.

XS
SM
MD
LG