لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

وزیر دادگستری آمریکا می‌گوید طرح پرسش قریب‌الوقوع بودن یا نبودن تهدید ایران «موضوعی انحرافی» است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا، از تصمیم پرزیدنت ترامپ به صدور دستور حمله پهپادی به قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، قویا دفاع کرده است و می‌گوید رئیس جمهوری از اختیارات قانونی برای انجام آن برخوردار بود و پرسش درباره این که سلیمانی تهدیدی قریب الوقوع بوده یا نه موضوعی انحرافی است.

وزیر دادگستری ایالات متحده روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری افزود: «وقتی شما با حملاتی در حال وقوع روبرو هستید و کارزاری برای حملات مکرر به اهداف آمریکا در جریان است تصور نمی‌کنم اطلاع از زمان و مکان دقیق حمله بعدی لازم باشد. این به یقین موضع دولت اوباما بود که با پهپاد رهبران سازمان های تروریستی را هدف می گرفت.»

ویلیام بار که از مدافعان اختیارات گسترده ریاست جمهوری است از زمان انتصاب به عنوان وزیر دادگستری در مقام مدافع جدی دونالد ترامپ ظاهر شده است.

او تایید کرد که کاخ سفید پیش از حمله پهپادی سوم ژانویه که منجر به کشته شدن فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و چند نفر دیگر شد، با وزارت دادگستری مشورت کرده بود.

ویلیام بار کشتن سلیمانی را «اقدام مشروع دفاع از خود» توصیف کرد و گفت «موجب متلاشی شدن حملات جاری و برقراری دوباره بازدارندگی شد.»

وزیر دادگستری ایالات متحده در پاسخ به این که آیا شواهدی از یک حمله قریب الوقوع از سوی ایران دیده بود گفت: «اطلاعاتی درباره یک حمله قریب الوقوع وجود داشت. اما معتقدم این مفهوم قریب الوقوع بودن موضوعی انحرافی است.»

رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی نوشت: «پاسخ به دو پرسش درباره قریب الوقوع بودن حمله آتی سلیمانی تروریست و اتفاق نظر تیم امنیت ملی در آن باره بله است، اما به خاطر گذشته هولناک سلیمانی فرقی هم نمی کند.»

پرزیدنت ترامپ در توئیت دیگری گفته بود: «دموکرات ها و رسانه های جعلی می کوشند از سلیمانی تروریست فردی فوق العاده بسازند، آن هم فقط به این دلیل که من کاری را انجام دادم که باید ۲۰ سال پیش انجام می گرفت.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG