لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۲

کمک به مقابله با افراط گرایی در افریقاگروه های افراطی خشن به تهدید صلح و ثبات در سراسرآفریقا ادامه می دهند، و ایالات متحده آمریکا متعهد است کشورهای قاره را برای مقابله با این خطریاری دهد.
القاعده در مغرب اسلامی برای بهره برداری از شورش طوارق به مزدورانی از لیبی پیوست، و بیشتر شمال مالی را زیر پا گذاشت.

در نیجریه، بوکو حرام از فقر و نارضایی عمومی برای به چالش گرفتن خشونت بار دولت و هراس افکنی درمیان مردم استفاده می کند. و درشاخ آفریقا، الشبات ضعیف شده اما هنوز خطرناک است، و به حملات تروریستی در سومالی و کنیا ادامه می دهد، و همچنان تهدیدی برای منطقه گسترده تر محسوب می شود.


برای مقابله با این تهدید ها، آمریکا کوشش های خود را جهت تقویت امنیت و توانایی شریکانش در اداره کشور افزایش داده و چندین برنامه برای تدوین استراتژی های ضد تروریستی کارساز به اجرا گذاشته است. در آوریل، با هزینه آمریکا، نخستین سلسله کنفرانس هایی در صنعا، پایتخت یمن، برگزارشد. در آنجا مقامات ارشد از سومالی، جیبوتی و یمن درباره تهدیدهایی که در برابر آنها قرار دارد بحث کردند. آمریکا تجهیزات و فناوری های لازم جهت کمک به تامین امنیت مرزها، و نیز آموزش ضد تروریستی و تقویت توانایی های ارتش و پلیس برای شریکان خود فراهم آورده است. این کمک کشورهای آفریقایی را قادر ساخته است یکدیگر را یاری دهند، نیروهای جیبوتی در عملیات هیات نظامی اتحادیه آفریقا در سومالی و برقراری ثبات در منطقه بلدوین شرکت می کنند.

اما، رویارویی با افراط گرایی خشن درآفریقا بیش ازپاسخ نظامی را طلب می کند. دولت آمریکا در پروژه های متعدد توسعه اقتصادی و کمک های انسانی مشارکت داشته است. تاسیس درمانگاه، مراکز توزیع آب، ساختن مدرسه، و تشویق کشورهای شریک به ایجاد سیستم های دولتی فراگیر که به سود تمام بخش های جامعه کار کنند از آن جمله هستند. ایالات متحده آمریکا خود را به کار برای بوجود آمدن ملت های آزادتر، کامیاب تر و شکیباتر، که در آنها افراط گرایی نادر باشد و امید رشد کند، پای بند می داند.
XS
SM
MD
LG