لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

دیپلمات‌های پیشین آمریکا ضمن حمایت از مذاکرات صلح افغانستان در مورد شتابزدگی در رسیدن به توافق هشدار دادند


از راست ویلیام وود، رایان کراکر و جیمز کانینگام، سفرای سابق ایالات متحده
از راست ویلیام وود، رایان کراکر و جیمز کانینگام، سفرای سابق ایالات متحده

گروهی از دیپلمات‌های پیشین آمریکایی که سابقه فعالیت در امور افغانستان را دارند، از توافق صلح برآمده از دل مذاکرات سیاسی، خروج محدود نیروهای نظامی جهت پیشبرد مذاکرات صلح، و خارج کردن بیشتر نیروهای آمریکایی بر اساس توافق حاصل شده، حمایت کردند.

این ۹ دیپلمات،‌ در مقاله‌ای که روز سه‌شنبه دوازدهم شهریور در وبسایت شورای آتلانتیک منتشر شد، در عین حال تاکید کرده‌اند که امنیت و ارزش‌های ایالات متحده می‌طلبد که خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان تنها در صورت حصول یک صلح واقعی، تحقق یابد.

رابرت فین، رونالد نومَن، و ویلیام وود، سفیران پیشین آمریکا در افغانستان، جیمز دابینز نماینده ویژه سابق آمریکا در امور افغانستان، جان نگروپونته معاون سابق وزیر خارجه و مدیر اسبق اطلاعات ملی، و رایان کراکر کاردار و سفیر پیشن آمریکا در کابل، از نویسندگان این مقاله هستند.

آنها همچنین در مورد تعجیل در رسیدن به توافق صلح – جهت اجتناب از خطر تبدیل شدن افغانستان به پایگاه جدید تروریسم و پناهگاهی برای گروه‌هایی که هدفشان حمله به ایالات متحده است، و چشم‌پوشی از ارزش‌های آمریکایی با نادیده گرفتن شانس مردم افغانستان برای تعیین سرنوشت خود – هشدار دادند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG