لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۴

متیس خطاب به جامعه جهانی: به جنگ افغانستان پایان دهید، ۴۰ سال بس است


جیم متیس وزیر دفاع آمریکا در آستانه دیدار با «نیرمالا سیتارامان» همتای هندی خود از جامعه جهانی خواست در پایان دادن به جنگ چهل ساله در افغانستان کمک کنند و رهبران منطقه را در تلاش دیرپای شان در حل اختلاف‌های دیرینه یاری رسانند.

ژنرال متیس که روز دوشنبه با خبرنگاران گفتگو می‌کرد گفت: «در افغانستان جنگ دارد چهل ساله می شود. چهل سال بس است. حالا زمان آن است که همگان دست یاری به هم دهند و از سازمان ملل متحد، از نخست وزیر (نارندرا) مودی، از اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، و از همه کسانی که در راه برقراری صلح و ساختن جهانی بهتر در این منطقه تلاش می کنند پشتیبانی کنند تا در مسیر صلح قرار بگیریم.»

وزیر دفاع آمریکا می گوید نگران گروه‌های مسلح مورد حمایت پاکستان در افغانستان است که با نظامیان آمریکایی در این کشور درگیر می شوند.

به گفته آقای متیس، واشنگتن و دهلی نو در مورد حضور ستیزه جویان ضدغرب و گروه‌های شبه نظامی اسلامگرای ضد هند نگرانی مشترک دارند.

از زمان حمله‌های تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، آمریکا در افغانستان حضور نظامی داشته و با آنکه طالبان را از قدرت برکنار کرده است این کشور همچنان صحنه درگیری هایی است که از اواخر دهۀ ۱۹۷۰ و با هجوم ارتش سرخ شوروی به این کشور آسیای میانه آغاز شده است.

در آن زمان آمریکا و متحدانش برای بیرون راندن ارتش سرخ از افغانستان تلاش کردند، اما شورشهای داخلی از سوی طالبان و سایر گروهها همچنان ادامه یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG