لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ایران ۰۷:۰۸

فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان: برای دولت قانونی کابل جایگزینی نمی شناسیم


آمریکا و متحدانش در ناتو گزارش در مورد اقدامات دیپلماتیک واشنگتن برای «مذاکره مستقیم با طالبان افغانستان» را تکذیب کردند.

پیشتر از قول ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان گزارش شده بود که ایالات متحده آماده است بطور مستقیم با طالبان وارد گفتگو شود.

به دنبال انتشار این مطلب، فرماندهی نیروهای آمریکا در افغانستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که اظهارات جان نیکلسون به خوبی تعبیر نشده است.

در این بیانیه ضمن تکذیب آمادگی آمریکا برای «مذاکره مستقیم با طالبان» تاکید شده است که واشنگتن «جایگزینی برای ملت و دولت قانونی افغانستان نمی شناسد.»

هشت روز پیش نیز وزیر خارجه آمریکا هنگام حضور در کابل بر اهمیت «هدایت صلح توسط افغان ها» تاکید کرده بود: «آمریکا از مذاکرات صلح حمایت و در آن مشارکت می کند.اما این افغان ها هستند که باید در مورد صلح میان خودشان تصمیم بگیرند.»

در همین حال، حامد کرزی، رئیس جمهوری سابق افغانستان در سفری به پکن، پایتخت چین، گفت نیروهای بین المللی در افغانستان باقی خواهند ماند. او گفته است: «به نظر ما آمریکا از افغانستان خارج نخواهد شد. ممکن است تعداد سربازانش را کاهش دهد، اما در شرایط فعلی بسیار بعید است که افغانستان را کاملاً تنها بگذارد. اما اگر روزی این اتفاق بیافتد، برقراری صلح در افغانستان باید با قراردادهای دو جانبه با همسایگان به ویژه با ایران و پاکستان در زمینه عدم دخالت در امور داخلی افغانستان، تضمین و تقویت شود.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه گفت واشنگتن با همکاری دولت مستقر در کابل از تمام طرق ممکن برای پیشبرد روند صلح در افغانستان استفاده می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG