لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

آمریکا و افغانستان


بیش از یک دهه پس از برکناری طالبان از قدرت در افغانستان، وضعیت در این کشور هنوز نسبتا شکننده است. با این حال، رهبران جدید افغانستان، اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت، و نیز بسیاری از حامیان بین المللی کابل، نسبت به آینده خوشبین هستند.

در سال ۲۰۱۲ توکیو میزبان نشستی از حامیان افغانستان بود، با این امید که پول به اندازه ای که برای مسلم ساختن توانایی کشور به ادامه پیشرفت از طریق انتقال های سیاسی و امنیتی در سال ۲۰۱۴ و پس از آن کافی باشد جمع شود. در آن زمان، شرکت کنندگان در کنفرانس موافقت کردند ظرف ۲ سال دوباره تشکیل جلسه دهند و به بررسی چگونگی پیشرفت در افغانستان بپردازند.

آن جلسه ، و ارزیابی پیشرفت کشور از زمان کنفرانس توکیو، در اوایل ماه دسامبر در لندن صورت گرفت. جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت «افغانستان آشکارا پیشرفت عظیمی داشته است. انتقال در جریان است.» برای مثال، طی ۲ سال گذشته، نیروهای ایساف بطور منظم مسئولیت های امنیتی را به نیروهای افغانستان واگذار کرده اند و حالا فقط حمایت محدودی فراهم می آورند. در ماه سپتامبر، برای نخستین بار در تاریخ افغانستان انتقال مسالمت آمیز قدرت از یک رهبر برگزیده به رهبری دیگر، زمانی که دولت جدید وحدت ملی قدرت را به دست گرفت، انجام شد.

جان کری گفت اشرف غنی و عبدالله عبدالله اکنون یک برنامه اصلاحی را پیشنهاد کرده اند که چارچوب کنفرانس توکیو را توسعه می دهد. وی افزود آنها در این دوره کوتاه گام هایی برای مبارزه با پولشویی و فساد، بهبود وضعیت مالی کشور و تقویت مناسبات با کشورهای همسایه برداشته اند.

در یک نشانه پیشرفت، روز ۳ دسامبر، افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان و پاکستان، توافقنامه مهمی برای پروژه انتقال برق امضا کردند که وقتی تکمیل شد، انتقال برق از قرقیزستان و تاجیکستان به پاکستان و افغانستان را تسهیل خواهد کرد.

جان کری گفت مردم افغانستان باید نسبت به این پیشرفت ها احساس غرور کنند. و در حالی که به حرکت به جلو ادامه می دهند، می توانند از حمایت جامعه بین المللی مطمئن باشند.

وزیر خارجه ایالات متحده گفت واشنگتن متعهد است به کابل در دستیابی به ثبات و کامیابی کمک کند، زیرا به سود منافع امنیتی آمریکا است.

XS
SM
MD
LG