لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۴

ارتش آمریکا تایید کرد در جریان عملیات قندوز ۳۳ غیرنظامی افغان کشته شدند


ارتش ایالات متحده روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بر اساس تحقیقات صورت گرفته درباره عملیات مشترک نظامی اواخر مهر ماه گذشته در شمال افغانستان، ۳۳ غیرنظامی کشته و ۲۷ نفر دیگر زخمی شدند.

عملیات مشترک ارتش آمریکا و نیروهای دولتی افغانستان، اوایل نوامبر در ولایت قندوز و با هدف دستگیری رهبران گروه افراطی طالبان انجام شد که قصد انجام حمله برای اشغال مرکز آن ولایت را داشتند.

در گزارش ارتش ایالات متحده آمده است «نیروهای آمریکایی برای دفاع از خود و همچنین دفاع از نیروهای افغان، به سمت (پیکارجویان) طالبان که در ساختمان‌های مسکونی موضع گرفته بودند، آتش گشودند.»

در این بیانیه از قول ژنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان نوشته شده است که «من عمیقا از مرگ غیرنظامیان متاسف هستم ... و مایلم به رئیس جمهوری (اشرف) غنی و مردم افغانستان اطمینان دهم که ما همه تدابیر را برای محافظت از جان مردم غیرنظامی افغانستان اتخاذ خواهیم کرد.»

حمله به مخفیگاه طالبان در روستای «بز قندهاری» توسط نیروهای ویژه ارتش افغانستان با کمک گروه کوچکی از مشاوران نظامی آمریکایی طرح ریزی شده بود؛ اما بلافاصله پس از آغاز عملیات، شورشیان از چندین ساختمان مسکونی اقدام به تیراندازی کردند که نیروهای افغانستان و آمریکا برای دفاع از خود مجبور شدند درخواست پشتیبانی هوایی کنند.

در این گزارش همچنین آمده است که نیروهای آمریکایی برای دفاع از خود اقدام به تیراندازی کرده و کلیه قوانین و مقررات مربوطه را رعایت کرده‌اند، و لذا اقدام دیگری در این راستا قرار نیست انجام شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG