لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

با ادامه اختلافات اشرف غنی و عبدالله عبدالله؛ آمریکا از قطع یک میلیارد دلار از کمک‌هایش به افغانستان خبر داد


در پی امتناع اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رقیب سیاسی او، برای همکاری مشترک جهت پیشبرد صلح افغانستان، وزیر خارجه آمریکا از قطع یک میلیارد دلار از کمک‌های ایالات متحده به این کشور خبر داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که امیدوار است این دو رقیب سیاسی با هم به توافق برسند تا آمریکا مجبور به قطع کردن این کمک‌ها نشود. او افزود: «اما ما آماده این کار هستیم.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین در یک بیانیه اعلام کرد که «از آنجا که ناکامی در رهبری حکومت (افغانستان) تهدیدی مستقیم برای منافع ملی آمریکا محسوب می شود، دولت ایالات متحده محدوده همکاری‎‌های خود با دولت افغانستان را به طور فوری مورد بازبینی قرار خواهد داد.»

در ادامه این بیانیه آمده است که «در کنار اقدامات دیگر، ما امروز اعلام می‌کنیم که از میزان کمک خود یک میلیارد دلار کاهش می دهیم و آماده هستیم که برای سال ۲۰۲۱ هم یک میلیارد دیگر کاهش دهیم. ما همچنین در تقاضای خود برای جلب کمک‌های مالی از سوی کشورها در کنفرانس‌های آتی مربوط به کمک به کابل، تجدیدنظر خواهیم کرد.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس همچنین به نقل از یک مقام ارشد افغانستان که نامش فاش نشده، نوشت که روز دوشنبه هیچ نتیجه ای در افغانستان حاصل نشده اما این تلاش ها ادامه خواهد یافت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG