لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

وزارت خارجه آمریکا: زلمی خلیلزاد با نمایندگان طالبان و مقامات هند و پاکستان دیدار می کند


وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا امور مربوط به صلح افغانستان، با نمایندگان طالبان در دوحه و مقامات هند و پاکستان در جریان سفر به دهلی نو و اسلام آباد دیدار خواهد کرد.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که زلمی خلیلزاد در این دیدارها خواستار كاهش فوری خشونت‌ها، در نظر گرفتن جدول زمانی سریع برای شروع مذاكرات داخلی افغانستان و همچنین همکاری بین همه طرف ها در راستای مقابله با شیوع کووید ۱۹ در افغانستان خواهد بود.

همچنین زلمی خلیلزاد قرار است مقامات طالبان را برای اجرای کامل توافق آمریکا با طالبان که در ماه فوریه امضاء شده، متقاعد کند.

بنابر این گزارش،نماینده ویژه آمریکا امور مربوط به صلح افغانستان، طی سفر به دهلی‌نو با مقامات هندی دیدار و درباره نقش «مهم» هند در صلح پایدار در افغانستان و منطقه گفت‌وگو می‌کند. قرار است آقای خلیلزاد در سفر به اسلام‌آباد نیز با مقامات پاکستانی دیدار و درباره روند صلح افغانستان مذاکره کند.

در این بیانیه به تاریخ این دیدارها در این کشورها اشاره ای نشده است.

بنا بر توافقی که میان ایالات متحده آمریکا و طالبان در دوحه قطر امضا شد، دولت افغانستان و طالبان معتهد شدند که از راه گفت‌وگوی درون کشوری، زندانی‌های خود را آزاد کنند.

اجرای توافق بین دولت ایالات متحده و گروه اسلامگرای طالبان بهترین فرصت برای پایان دادن به جنگ افغانستان پس از نزدیک به ۱۹ سال محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG