لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

بازداشتگاه نظامی آمریکا در بگرام افغانستان تعطیل شد


ایالات متحده روز پنجشنبه از تعطیل شدن آخرین بازداشتگاه خود در افغانستان خبر داد و گفت دیگر هیچ زندانی در آن محل باقی نمانده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع آمریکا با بیان این مطلب گفت، آخرین بازداشتی‌ها در زندان بگرام، واقع در شمال کابل، در روزهای اخیر به مراکز دیگری منتقل شدند.

بر اساس اعلام پنتانگون، بازداشتگاه بگرام روز چهارشنبه ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر ماه) ، یک روز پس از انتشار گزارش کمیته اطلاعات سنا درباره زندان پنهانی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در افغانستان، بسته شد.

با این حال سفارت ایالات متحده در کابل گفت تصمیم به تعطیلی این بازداشتگاه، به ضرب‌الاجل پایان برنامه بازداشت مظنونان در افغانستان در پایان سال جاری مربوط بوده و ربطی به گزارش اخیر سنا ندارد.

سخنگوی سفارت آمریکا همچنین گفت دولت افغانستان از اول ماه ژانویه (۱۱ دیماه) مسئول تمام بازداشتگاه‌ها در آن کشور خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز زندانیان خارجی در محل‌های گوناگون در بگرام، که برخی آن را با بازداشتگاه گوانتانامو مقایسه می‌کند، محاکمه نشده‌اند و فقط با هیات‌های بازبینی شامل افسران نظامی آمریکا روبرو بوده‌اند.

زمانی صدها نفر در بازداشتگاه بگرام بازداشت بودند.

XS
SM
MD
LG