لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۲

نام سرباز آمريکايی مظنون به کشتن ۱۶ غيرنظامی در افغانستان اعلام شد


نام سرباز آمريکايی مظنون به کشتن ۱۶ غيرنظامی در افغانستان اعلام شد
نام سرباز آمريکايی مظنون به کشتن ۱۶ غيرنظامی در افغانستان اعلام شد

روز جمعه يک مقام ارشد آمريکايی نام سرباز مظنون به کشتن ۱۶ غيرنظامی در افغانستان را گروهبان «رابرت بيلز» اعلام کرد. بيلز هنوز تفهيم اتهام نشده و به پايگاه نظامی فورت لورن ورث در ايالت کانزاس آمريکا منتقل شده است. افغان ها خواستار محاکمه وی در افغانستان شده اند. خانواده بيلز نيز برای حفظ امنيت به يک پايگاه نظامی در جنوب شهر سياتل در ايالت واشنگتن آمريکا، منتقل شده اند.

در همين حال رييس جمهوری افغانستان خواستار خروج نيروهای آمريکايی و ناتو از مناطق روستايی کشورش شد. در پی کشته شدن ۱۶ روستايی افغان به دست يک سرباز آمريکايی، تنش ها در افغانستان بالا گرفته است. روز پنجشنبه طالبان هم اعلام کرد مذاکرات صلح افغانستان را متوقف می کند.

پاسخ مقام های واشنگتن و کابل به سوال بودن يا نبودن نيروهای آمريکايی در افغانستان، متفاوت است. باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، تاکيد کرد که بر اساس توافق های قبلی، زمان خروج نيروهای ائتلاف از افغانستان سال ۲۰۱۴ خواهد بود. اما حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، خواستار خروج سريعتر نيروهای آمريکايی و ناتو از کشورش است.

اتفاقات هفته های اخير به عدم تفاهم ميان کابل و واشنکتن دامن زده است. حادثه سوزاندن اتفاقی قرآن در يکی از پايگاه های آمريکايی در افغانستان خشم مردم آن کشور را برانگيخت. روز يکشنبه نيز تيراندازی يک سرباز آمريکايی به سوی گروهی از روستائيان افغان به کشته شدن ۱۶ غيرنظامی انجاميد.

لئون پنتا، وزير دفاع آمريکا، پس از ملاقات با رييس جمهوری افغانستان، از تفاهم کامل با مقام های کابل سخن گفت. اما تنها ساعاتی پس از اين ملاقات، کرزی در بيانيه ای بر لزوم خروج نيروهای آمريکايی از مناطق روستايی افغانستان تاکيد کرد. در همين حال کرزی خواستار تحويل کامل کنترل امنيت افغانستان به نيروهای اين کشور در سال ۲۰۱۳ شده است.

بالاگرفتن تنش ها در افغانستان، تلاش های ايالات متحده و متحدانش را در اين کشور با چالش روبرو کرده است. از سوی ديگر عدم رضايت مردم آمريکا از ادامه حضور سربازانشان در افغانستان نيز افزايش می يابد. روز پنجشنبه جان براون، وکيل سربازی که ۱۶ روستايی افغان را به قتل رسانده از دشواری ماموريت اين سرباز سخن گفت. براون اظهار کرد موکلش مدت ها در خاورميانه بوده و به او وعده داده شده بود ديگر به منطقه اعزام نخواهد شد ولی به طور غيرمنتظره به اين سرباز ابلاغ شد که بايد به افغانستان باز گردد.

XS
SM
MD
LG