لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۴

ابراز تاسف پرزیدنت اوباما از تلفات غیر نظامیان در افغانستان


ابراز تاسف پرزیدنت اوباما از تلفات غیر نظامیان در افغانستان
ابراز تاسف پرزیدنت اوباما از تلفات غیر نظامیان در افغانستان

آمريکا در حالی که برای خارج ساختن برخی از سربازانش از افغانستان آماده می شود، سعی دارد از تنش بر سر ادامه تلفات غیر نظامیان در افغانستان بکاهد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمريکا روز چهارشنبه در جریان یک گفت و گوی ویدیویی با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان، از تلفات غیر نظامیان، از جمله در ایالت هلمند، تاسف خود را ابراز داشت.

کرزی از حملات هوائی مظنون آمريکا که اغلب مسئول کشته شدن غیر نظامیان شناخته می شود انتقاد کرده است و ماه پیش گفت چنین حملاتی دیگر تحمل نخواهد شد.

گفت و گو بین دو رهبر در حالی صورت گرفت که یک گزارش کنگره آمريکا از کوشش های ۱۰ ساله واشنگتن در افغانستان انتقاد می کند.

کمیته مناسبات خارجی سنای آمريکا در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر کرد، اعلام کرد دولت نمی تواند کاملا نشان دهد نزدیک ١٩ میلیارد دلار کمک به دولت افغانستان در دهه گذشته چگونه بمصرف رسیده است، و هشدار می دهد که کوشش های آمريکا برای باز سازی کشور ممکن است با خروج سربازان خارجی در سال ۲۰۱۴ دوام نیاورد.

جی کارنی، سخنگوی ریاست جمهوری گفت کاخ سفید از گزارش استقبال می کند، اما تمام نتیجه گیری های آنرا تایید نمی کند. او می گوید کوشش های آمريکا حرکت طالبان را متوقف کرده است.

پرزیدنت اوباما تعداد سربازانی را که باید از حدود ۱۰۰ هزار سرباز در افغانستان بکاهد بررسی می کند، و می گوید او بزودی تصمیم خود را اعلام خواهد کرد.

کارل لوی رییس کمیته نیروهای مسلح سنا از رییس جمهوری خواست تا پایان سال جاری دست کم ۱۵ هزار سرباز را باز گرداند.

XS
SM
MD
LG