لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۹

وزير دفاع آمريکا مذاکرات صلح با طالبان را ممکن می داند


وزير دفاع آمريکا مذاکرات صلح با طالبان را ممکن می داند
وزير دفاع آمريکا مذاکرات صلح با طالبان را ممکن می داند

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا که آخر اين ماه بازنشسته می شود روز يکشنبه وارد افغانستان شد تا با سربازان آمريکایی که برای شکست دادن شورشيان طالبان می جنگند، خداحافظی کند.

سفر آقای گيتس در شرايطی انجام می گيرد که پرزيدنت اوباما ميزان و شتاب فراخوانی سربازان آمريکایی را در برنامه ريزی های قابل شروع از ماه آينده بررسی می کند.

اندکی پيش از ورود آقای گيتس به کابل، ناتو از کشته شدن يکی از افراد خود در جنوب افغانستان در يک حمله شورشيان خبر داده بود.

ناتو در خبری جداگانه می گويد در سقوط يک هلی کوپتر نيروهای ائتلاف در شرق افغانستان دو سرنشين آن کشته شدند.

روز شنبه نيز در آستانه سفر آقای گيتس به کابل، ائتلاف بين المللی از کشته شدن چهار سرباز خود در يک انفجار در شرق افغانستان خبر داده بود.

وزير دفاع آمريکا ضمن هشدار به حامد کرزی ریيس جمهوری افغانستان در مورد نياز آن کشور به تقويت آمادگی های امنيتی گفته است هرگونه کوتاهی در اين زمينه می تواند برنامه منظم خروج سربازان آمريکایی را به خطر بياندازد.

آقای گيتس روز شنبه در يک کنفرانس امنيتی در سنگاپور گفته بود مذاکرات صلح با طالبان ظرف يک سال آينده امکان پذير است. به گفته آقای گيتس چنين مذاکراتی می تواند حاصل پيشرفت های ناتو در افغانستان و ناشی از زير فشار گذاشتن شورشيان باشد.

از حمله نيروهای تحت فرماندهی آمريکا به افغانستان برای تعقیب اسامه بن لادن رهبر القاعده نزدیک به ده سال می گذرد. نيروهای ويژه آمريکایی ماه گذشته بن لادن را در جريان عمياتی در پاکستان کشتند.

در همين حال مناسبات آمريکا و افغانستان پس از انتقاد پرزيدنت کرزی از آمريکا و ناتو برای کشته شدن غيرنظاميان در حملات عليه ستيزه گران، بيشتر متشنج شده است.

XS
SM
MD
LG