لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۲۸

در حمله طالبان ۳۰ تن در جنوب افغانستان کشته شدند


مقامات افغانستان می گویند شورشیان طالبان ۳۰ افغان را که برای یک شرکت جاده سازی در جنوب کشور کار می کردند کشته اند.

به گفته مقامات، حمله روز پنجشنبه در ناحیه «سنگین» در ایالت هلمند صورت گرفت. دست کم ۱۸ نفر نیز مجروح شدند.

مقامات می گویند گاردهای امنیتی که از کارگران حفاظت می کردند، از جمله کشته شدگان بودند. روز جمعه ده ها جسد به بیمارستانی در لشکر گاه، مرکز ایالت، برده شد.

اطلاعیه ناتو حاکی است در ایالت قندهار، روز جمعه جسد یک غیر نظامی که به علامتی بین دو بمب کنار جاده ای بسته شده بود، پیدا شد. به گفته ناتو بمب ها ظاهرا به این منظور کار گذاشته شده بود که هر کسی بخواهد جسد را بردارد منفجر شود. در نقطه ای دیگر در جنوب، ناتو می گوید در انفجار یک بمب دو سرباز آن کشته شدند. یک سرباز آمریکایی در حمله مشابهی در روز پنجشنبه کشته شد.

در شرق افغانستان، ناتو می گوید شورشیان روز جمعه با آتش غیر مستقیم و سلاح های سبک به یک پایگاه ناتو در ناحیه «ناری» در ایالت کونار حمله کردند و سربازان ناتو به حمله آنها پاسخ دادند.

دو غیر نظامی افغان در خارج از پایگاه مجروح شدند. به اعضای ائتلاف آسیبی نرسید.

ناتو گفت نیروی مشترک افغان و بین المللی یک فرمانده شبکه حقانی را که به القاعده ارتباط دارد هدف گرفت. ناتو بارها گفته است مساله تلفات غیر نظامیان را بسیار جدی می گیرد و سعی دارد از اقداماتی که ممکن است به آن ها صدمه بزند پرهیز کند. این موضوع در دیدار سناتور کری و حامد کرزی نیز مطرح شد.

سناتور کری روز سه شنبه پیش از سفر به پاکستان برای ارزیابی زیان های سیل با رییس جمهوری افغانستان ملاقات کرد. او قرار بود روز جمعه منطقه را ترک کند، اما به کابل بازگشت، تا رییس جمهوری افغانستان را به تلاش بیشتر برای مبارزه با فساد تشویق کند.

جان کری، رییس کمیته روابط خارجی سنا، به خبرنگاران گفت رهبر افغانستان به او اطمینان داد که برای بهبود شفافیت در دولت گام هایی برداشته می شود از جمله این که به واحدهای مبارزه با فساد، که غرب ازآنها پشتیبانی می کند، اجازه داده خواهد شد مستقلا عمل کنند.

دو مقام همچنین درباره فرمان حامد کرزی، که به شرکت های امنیتی خصوصی دستور می دهد ظرف چهار ماه فعالیت هایشان را درافغانستان متوقف کنند، بحث کردند.

XS
SM
MD
LG