لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۰

پرزیدنت اوباما می گوید رییس جمهوری افغانستان همچنان «شریکی مهم» برای آمریکا است


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان همچنان «شریکی مهم» در جنگ با تروریسم است.

پرزیدنت اوباما در مصاحبه ای با شبکه خبری ای بی سی گفت به باور او آقای کرزی، علیرغم جنگ لفظی اخیر با غرب، در کوشش برای بوجود آوردن یک افغانستان با ثبات که به طالبان اجازه ندهد بر آن مسلط شود و سکویی برای القاعده فراهم آید، حیاتی خواهد بود.

رییس جمهوری آمریکا گفت او معتقد است آقای کرزی به انجام اقداماتی که مشروعیت بیشتری به دولتش بدهد پای بند است، اما یادآور شد مقصود او این نیست که آنها در چگونگی انجام کارها اختلاف نظر نخواهند داشت.

پیشتر در اوایل هفته، مقامات آمریکایی حاضر نشدند آقای کرزی را یک متحد بنامند و تلویحا گفتند اگر او به سخن گفتن علیه خارجیان ادامه دهد، ممکن است دعوت از وی برای دیداری از کاخ سفید در هفته آینده پس گرفته شود.

اما ژنرال جیمز جونز، مشاور امنیت ملی آمریکا روز جمعه به خبرنگاران گفت در برنامه دیدار حامد کرزی از کاخ سفید در ۱۲ آوریل تغییری داده نشده است. او گفت مقامات بحثی را که در گرفته بود، پشت سر گذاشته اند.

جونز به خبرنگاران در هواپیمای ریاست جمهوری گفت پرزیدنت اوباما در نامه ای به آقای کرزی از مهمان نوازی او در جریان دیدارش از افغانستان سپاسگزاری کرد، و قول داد به کوشش مشترک با او برای موفقیت افغانستان ادامه دهد.

حامد کرزی با این ادعا که دولت های خارجی و ایالات متحده آمریکا در تقلب در انتخابات ریاست جمهوری دست داشتند، مقامات آمریکایی را خشمگین ساخت.

دبیر کل ناتو روز پنجشنبه گفت پرزیدنت کرزی باید بر اساس اقداماتش، نه آنچه می گوید، مورد قضاوت قرار گیرد.

راسموسن گفت رییس جمهوری افغانستان با ناتو به خوبی همکاری می کند و تعهدات «کاملا قاطعی» برای بهبود دولتمداری، از جمله تقویت مقابله با فساد بر عهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG