لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۷

گزارش نیوزویک: بمباران مواضع تروریست‌ها در افغانستان در دوره ترامپ سه برابر شد


یک هواپیمای B-1 ارتش آمریکا
یک هواپیمای B-1 ارتش آمریکا

در سال جاری میزان بمباران مواضع مخالفان دولت افغانستان از سوی نیروهای نظامی آمریکا تقریبا سه برابر بوده است.

نیوزویک در مقاله بلندی روز سه شنبه با پرداختن به جنگ طولانی در افغانستان نوشت: نیروی هوائی آمریکا تا روز ۳۱ اکتبر امسال، با ۳۵۵۴ بمب مواضع طالبان را هدف قرار داده. در حالی که در سال ۲۰۱۶ آمریکا ۱۳۳۷ بمب و در سال ۲۰۱۵ تنها ۹۴۷ بمب به مواضع طالبان انداخته بود.

به نوشته نیوزویک، دولت ترامپ علاوه بر افزایش بمباران مواضع طالبان، بر شمار نیروهای نظامی آمریکا درافعانستان نیز افزوده است.

ماموریتهای پهپادهای آمریکا و حمله به مواضع طالبان در افغانستان نیز افزایش داشته و ۲۸ ماموریت پهپاد در سال جاری انجام شده است.از این میان ۱۵ ماموریت پهپاد از سپتامبر به این طرف بوده ، در حالی که جمع ماموریتهای پهپاد در سال گذشته ۱۵ مورد بوده است.

مبارزه با تریاک

پرزیدنت ترامپ بنا به این گزارش به فرماندهان نظامی آمریکا در سومالی و افغانستان اجازه داده است مراکز تولید مواد مخدر را هدف قرار دهند. تولید تریاک و هروئین از منابع عمده درآمد طالبان است که در بخش هائی از افغانستان که در کنترل این گروه است تولید این مواد درحد گسترده ای جریان دارد.

ژنرال جان نیکولسون فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان از حمله به انبار تریاک و آزمایشگاه تولید هروئین طالبان در ولایت هلمند در روز یکشنبه خبر داد.

بنا به برآورد پنتاگون،گروه طالبان سالانه ۲۰۰ میلیون دلار از تولید تریاک و هروئین و تجارت آن درآمد دارد.

ژنرال نیکولسون می گوید گروه طالبان برای کسب درآمد از مواد مخدر به جنگ و سایر فعالیت های مجرمانه خود ادامه می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG