لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۹

آغاز مذاکرات امنیتی آمریکا و افغانستان


مقامات آمریکا و افغانستان مذاکراتی را آغاز کرده اند که روشن خواهد ساخت چه تعدادی از پرسنل نظامی امریکا در پی خروج نیروهای رزمی بین المللی در پایان سال ۲۰۱۴، در افغانستان باقی خواهند ماند.

نمایندگانی از دو کشور روز پنجشنبه در جلسه ای در کابل درباره توافقنامه امنیتی دو جانبه به بحث پرداختند. مذاکرات بر ماموریت اصلی نیروهای آمریکا در افغانستان پس از ۲۰۱۴ ، محل و تعداد پایگاه های آمریکا، و نیز این مساله که آیا سربازان امریکایی می توانند بر اساس قوانین افغانستان تحت پیگرد قرار گیرند یانه، متمرکز است.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان از دیر باز گفته است پرسنل نظامی باقیمانده آمریکا در صورت ارتکاب جرم باید در دادگاه های محلی تعقیب شوند. واشنگتن تاکید دارد چنین کاری باید در آمریکا صورت گیرد.

شکست در رسیدن به توافقی مشابه در مورد مصونیت سربازان آمریکایی در عراق ، یکی از موانع پایان حضور نظامی آمریکا در آن کشور بود. اقدامات گذشته سربازان آمریکایی در افغانستان، مانند کشتن ۱۶ شهروند توسط یک گروهبان، افغانستان را خشمگین ساخته است.

دراوائل سال جاری، آمریکا پیمان مشارکت استرانژیک با افغانستان امضا کرد که بر اساس آن ایالات متحده می تواند واحدی از سربازان خود را پس از ۲۰۱۴ بعنوان مشاور و مربی در آنجا نگاهدارد.

انتظار می رود مذاکرات کابل ماه ها ادامه پیدا کند.
XS
SM
MD
LG