لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۳

مقام آمریکایی افغانستان و پاکستان را به همکاری ترغیب کرد


امریکا افغانستان و پاکستان را به تقویت همکاری های مرزی برای برخورد با افراط گرائی در منطقه فراخواند.

جیمز دوبینس، نماینده ویژه آمریکا در دو کشور، این موضوع را روز جمعه در اسلام آباد در دیداری با رهبران سیاسی و نظامی پاکستان مطرح ساخت و سپس در گفت و گویی با تلویزیون دولتی گفت ایالات متحده از کوشش های نواز شریف، نخست وزیر برای ترغیب طالبان پاکستانی به مذاکرات جهت پایان دادن به افراط گرائی پشتیبانی می کند. او همچنین گفت رهبران پاکستان مصمم هستند برای مقابله با چالش های امنیتی درصورتی که لازم شود از زور استفاده کنند.

پاکستان از دیرباز متهم شده است از شورش طالبان در افغانستان حمایت می کند و اجازه می دهد از مناطق پاکستان برای حملات مرزی استفاده شود. اما اخیرا اسلام آباد مقامات افغان را متهم کرده است که به ستیزه گران پاکستانی پناه می دهند و به آنها در دست زدن به حملاتی به داخل پاکستان کمک می کنند.

دوبینس پذیرفت افراط گرائی مرزی مشکلی دوجانبه است و گفت آمریکا آماده است به دو کشور در پرداختن به آن کمک کند.

او به بی میلی افغانستان در شناسائی رسمی مرز بی حفاظ ۲۵۰۰ کیلومتری با پاکستان بعنوان یک مرز بین المللی مستقیما اشاره نکرد اما گفت در حالی که دو کشور رسیدگی به جنبه های قانونی این مساله را به آینده موکول می کنند، کابل باید آماده باشد با اسلام آباد به گفت و گو بنشیند و راه منظم تری برای حرکت های مرزی پیدا کند.

دوبینس گفت مناسبات پاکستان با افغانستان از زمان روی کار آمدن نواز شریف بهتر شده است و افزود انتقاد اخیر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، عاملی در ایجاد شکاف بین دو کشور بود.

او اهمیت نقش پاکستان در پیشبرد روند صلح و آشتی با طالبان در افغانستان را یاد آور شد و افزود طالبان مایل نیست با رهبری فعلی افغانستان ملاقات کنند، اما گفت آمریکا امیدوار است پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و کاهش حضور غرب در افغانستان، آنها مجبور شوند در موضع خود تجدید نظر کنند و در مورد مذاکره با دولت آینده تصمیم بگیرد.
XS
SM
MD
LG