لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۹

ادامه تعهد امریکا به افغانستان


ایالات متحده آمریکا امسالبه ماموریت رزمی خود در افغانستان پایان می دهد. باراک اوباما، رئيس جمهوری ايالات متحده، در اين باره گفت، «آمریکا خواهان این جنگ نبود. ما از سر ضرورت، پس از آن که القاعده در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به ما حمله کرد، به افغانستان رفتیم.»

از برکت مهارت و از خود گذشتگی سربازان، دیپلمات ها و کارورزان اطلاعاتی، ایالات متحده ضربات کوبنده ای بر رهبری القاعده وارد آورده است. اوسامه بن لادن رهبر القاعده کشته شد و افغانستان دیگر بعنوان پایگاهی برای حمله علیه امریکا بکار نمی رود. آمریکا از مردم افغانستان در حالی که به کوشش برای ساختن دمکراسی ادامه می دهند حمایت کرده است. و در نتیجه، آنها، از جمله زنان و دختران، از آزادی ها و و فرصت های بیشتری برخوردار هستند.

در آینده ای نزدیک، افغان ها رئیس جمهوری بعدی خود را انتخاب خواهند کرد و افغانستان انتقال دمکراتیک قدرت را برای نخستین بار در تاریخ خود خواهد دید. آقای اوباما در اين باره گفت، آمریکا در مورد هدف های بسیار روشنی در افغانستان ورای ۲۰۱۴ تصمیم گرفته است: خنثی کردن تهدیدهای القاعده، پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان، و فراهم آوردن فرصتی جهت موفقیت برای مردم افغانستان در حالی که روی پای خود می ایستند.

نخستین گام، پایان ماموریت رزمی آمریکا تا آخر ۲۰۱۴ خواهد بود. از آغاز سال آینده، افغان ها مسئوليت کامل تامین امنیت کشورشان را بر عهده خواهند گرفت، و پرسنل امریکا نقش مشورتی خواهند داشت.

دوم، آمریکا با افغان ها در دو ماموریت محدود پس از ۲۰۱۴ همکاری خواهد کرد: آموزش نیروهای افغان و حمایت از عملیات ضد تروریسم.

دو کاندیدای نهایی در انتخابات ریاست جمهوری یادآور شده اند توافقنامه امنیتی دو جانبه با آمریکا را پس از آغاز کار بی درنگ امضا خواهند کرد. این اقدام ایالات متحده را قادر خواهد ساخت حضور نظامی خود را بعد از ۲۰۱۴ حفظ کند.

امریکا به یک افغانستان دارای حاکميت مستقل، امن، با ثبات ، متحد و دمکرات متعهد است. و برای رسیدن به این هدف، از شریکان خود در نیروهای امنیتی افغانستان کاملا حمایت خواهد کرد و به کار در کنار بسیاری از افغان ها که برای تضمین امنیت و موفقیت هموطنانشان تلاش می کنند، ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG