لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۱

ادامه تعهد آمریکا به افغانستان


آن گونه که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفته است هدف ما درافغانستان این است که القاعده را از حرکت باز داریم و شکست دهیم و از بازگشت آن به افغانستان جلوگیری کنیم. ما همچنین می خواهیم توانایی القاعده را برای تهدید آمریکا ومتحدانمان درآینده از بین ببریم. به این منظور، ما برآنیم افغانستان را تقویت کنیم تا هرگز بار دیگربه مکانی امن برای تروریسم بین المللی تبدیل نشود.
از برکت پیشرفت بزرگی که ما همراه با افغانستان، متحدان ناتو و شریکان آیساف به دست آورده ایم، ماموریت رزمی ما به پایان خواهد رسید ونیروهای افغان رهبری تمام عملیات امنیتی را تا پایان ۲۰۱۴ برعهده خواهند گرفت. ما در روستاها و کوهستان های افغانستان گشت نخواهیم زد، و، به سخن رئیس جمهوری، افغان ها به درستی حاکمیت کامل خود را اعمال خواهند کرد.

ما قبلا افزایش توانایی های نیروهای افغان و گسترش دامنه کنترل آنها را شاهد بوده ایم. در نیمه ژوئن، نیروهای افغان رهبری تامین امنیت در سراسر کشور را به دست گرفتند و ماموریت آیساف، به فرماندهی ناتو، از ماموریت رزمی به یک نقش پشتیبانی تغییر یافت. این تحول مهم نشان می دهد استراتژی انتقال امنیتی ما در مسیر درست قرار دارد.این همچنین نخستین بار است که نیروهای امنیتی افغان در جریان تمام فصل جنگ عملا تمام عملیات رزمی را هدایت کزده اند وانجام داده اند.

در حالی که امنیت برای افغان ها جهت ساختن یک ملت نیرومند، باثبات، دمکرات و کامیاب مهم واساسی است، دشوار است بتوان اهمیت انتخابات شفاف، معتبر، متحد کننده و فراگیر در آوریل آینده را نادیده گرفت. ما ازانتصاب کمیسرهایی در کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات استقبال می کنیم. با تشکیل این نهادها و ادامه ثبت نام کاندیداها، روند انتخابات در آغازی امید بخش بحرکت درآمده است. به سخن جیمز دوبین، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان وپاکستان، ایالات متحده از روند انتخابات حمایت می کند، نه نامزد یا حزب بخصوصی.

افزون براین انتقال های سیاسی وامنیتی، افغانستان با انتقال اقتصادی دراز مدت به هدایت بخش خصوصی روبرو است – که به میزان زیادی به ادغام منطقه ای بستگی دارد. نمی توان ازاین حقیقت غافل ماند که بخت و اقبال افغانستان به منطقه ای که در آن قرا ردارد وابسته است، درست به همان صورت که بخت و اقبال منطقه نیز به وضعیت افغانستان گره خورده است. افغانستان و همسایگانش با تهدید های مشترک زیادی روبروهستند ، و راه حل هایی را که خود آنها تهیه و اجرا کنند، و جامعه بین المللی حمایت کند، ایجاب خواهد کرد.

مانند هرکشوری که از مناقشه بیرون می آید، چالش هایی وجود خواهد داشت و آمریکا همچنان به افغانستان متعهد است. روسای جمهوری اوباما و کرزی در ماه مه ۲۰۱۲ قرارداد مشارکت استراتژیک را امضا کردند که رابطه ای بادوام بین دو کشور را رسمی می سازد. طی دو سال گذشته، افغانستان و شریکان بین المللی آن، از جمله آمریکا، یک چارچوب دیپلماتیک حمایت امنیتی، اقتصادی و سیاسی برای دهه آینده از طریق توافق هایی در کنفرانس های بن ، شیکاگو و توکیو تدوین کردند.
افغانستان با انتفال های مهمی دریک سال ونیم آینده درحوزه های امنیتی، سیاسی و اقتصادی روبرواست، اما دربرخورد با آنها تنها نخواهد بود.
XS
SM
MD
LG