لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

کمک آمریکا به مین زدائی در افغانستان


پس از سه دهه مناقشه نظامی، در حالیکه افغانستان همچنان به مین های زمینی، ابزار منفجر نشده و برجا مانده های خطرناک جنگ، آلوده است، آمریکا مصمم است به مردم افغان در آمد و شد سالم و خالی از خطر کمک کند.

در ماه اوت۲۰۱۵، دفتر « برداشتن و کاهش تسلیحات» وزارت امور خارجه آمریکا، برندگان شش وام بلاعوض به ارزش ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار برای تامین هزینه های مین زدائی و انهدام تسلیحات متعارف در شش استان کابل، پروان، پنجشیر، بغلان، بلخ و تخار را اعلام کرد.

مین های زمینی هر ماه حدود ۳۵ غیرنظامی را در افغانستان می کشد یا مجروح می کند. مرکز همکاری مین زدائی در افغانستان در ژوئن ۲۰۱۵ تخمین زد بیش از ۵۴۲ کیلومترمربع زمین های مین گذاری شده و رزمگاه ها هنوز آلوده است و بر بیش از ۱۵۰۰ جامعه محلی اثر می گذارد.

آمریکا بزرگترین کمک کننده مالی به مین زدائی در افغانستان است. وزارت خارجه از سال ۲۰۰۲ تقریبا ۴۰۰ میلیون دلار برای مین زدائی و انهدام تسلیحات متعارف در افغانستان تامین کرده است. شریکان وزارت امور خارجه در اجرای این برنامه تاکنون ۱۶۵ کیلومتر مربع زمین را پاک کرده اند و تقریبا ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار مین یا مواد منفجره برجا مانده از جنگ در افغانستان را جمع آوری یا از بین برده اند.

دفتر « برداشتن و کاهش تسلیحات» وزارت خارجه، امسال ۳۹ پیشنهاد هشت سازمان محلی و بین المللی را در جریان یک روند رقابتی بررسی کرد. برندگان بر اساس توانایی سازمانی، صرفه جوئی و تاثیر سود بخش کار پیشنهادی انتخاب شدند.

در مجموع، این شش وام بلاعوض اجازه خواهد داد ۱۰ هزار و ۱۰۰ کیلومتر مربع زمین آلوده پاک شود.

آمریکا همچنان متعهد است با شریکان افغان و بین المللی خود برای رها ساختن افغانستان از تهدید مین های زمینی کار کند.

XS
SM
MD
LG